Test na fortepian

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Pięcioro świetnych pianistów gra na trzech fortepianach i pomaga podjąć decyzję, który instrument zostanie w Teatrze Muzycznym Capitol.

Teatr Muzyczny Capitol będzie miał własny fortepian. Przetarg na instrument wygrała firma M. Ostrowski - od soboty na Scenie Kameralnej Capitolu stoją trzy egzemplarze Yamahy CFX, z których jeden, wybrany po konsultacjach z wybitnymi pianistami, zostanie w teatrze na stałe. Testują go dla nas: Katarzyna Borek, Magdalena Blum, Piotr Dziubek, Marcin Lutrosiński i Rafał Karasiewicz.

Fortepiany koncertowe Yamaha CFX to światowa klasa instrumentów. Są piękne - mają klawisze pokryte hebanem i iworytem (tworzywem przypominającym właściwościami kość słoniową), lśniąco czarną obudowę, której górna pokrywa ma satynowe wykończenie, dzięki czemu nie odbija świateł scenicznych. Wewnątrz zawierają żeliwną ramę, odlewaną metodą próżniową, eliminującą bąbelki powietrza, elementy ze szlachetnych odmian drewna m.in. bukowego, mahoniowego, klonowego, świerkowego, bukszpanowego, brzozowe młoteczki z rdzeniem z orzecha. Ale najważniejsze: wspaniale, głęboko i mocno brzmią. Każdy instrument wykonywany jest ręcznie, więc każdy brzmi nieco inaczej. Dlatego właśnie zaprosiliśmy pianistów do testowania - ich zdanie będzie decydujące.

Katarzyna Borek, jedna z najwybitniejszych polskich pianistek, koncertująca na scenach całego świata, nagradzana była w wielu prestiżowych konkursach. Jej zainteresowania skupiają się również wokół muzyki współczesnej i fuzji klasyki z nowoczesną elektroniką. Publiczność Przeglądu Piosenki Aktorskiej pamięta z pewnością jej udział w Gali "rewolucyjnej!" w reż. Agaty Dudy-Gracz w 2010 roku.

Magdalena Blum, pianistka wielokrotnie wyróżniania i nagradzana, także jako akompaniatorka, przedłożyła Wrocław nad kilka propozycji zatrudnienia w USA, gdzie doskonaliła swoje umiejętności. Pracuje jako pianista-kameralista na Wydziale Wokalnym i Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu, od ubiegłego roku pełni funkcję Prorektora ds. Naukowych i Współpracy z Zagranicą.

Piotr Dziubek, pianista, akordeonista i kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i do filmów, współpracuje z Capitolem i Przeglądem Piosenki Aktorskiej od wielu lat również jako autor aranżacji, kierownik muzyczny i instrumentalista.

Rafał Karasiewicz, pianista, aranżer, kompozytor i producent, występował z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Bałtyckiej i Wrocławskiej, uczy we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Również związany z naszym teatrem jako muzyk, dyrygent i kierownik muzyczny spektakli.

Marcin Lutrosiński to świetny pianista jazzowy z wieloletnim doświadczeniem i dużej klasy umiejętnościami technicznymi. Jest wykładowcą we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

(-)
Materiał Teatru
19 listopada 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...