"Textus. Niedostrzegalny wątek" - wernisaż wystawy

Domu Literatury w Łodzi

Już 29 sierpnia (piątek) br. o godz. 18:00 w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) odbędzie się WERNISAŻ WYSTAWY „TEXTUS. NIEDOSTRZEGALNY WĄTEK – ODSŁONA 2.” francuskiej artystki-performerki Sylvii Kaptur-Gintz.

Instalacja pn. „Textus. Niedostrzegalny wątek" będzie eksponowana równocześnie w Muzeum Regionalnym w Brzezinach i w Domu Literatury w Łodzi. Jej autorka – Sylvia Kaptur-Gintz jest wnuczką Chumy Albert z domu Libfeld, urodzonej w Brzezinach w 1907 roku.

Część „łódzka" wystawy odwołuje się do etymologii pierwszego członu tytułu („Textus" łac. utkanie, tkanina, plecionka), a więc zarówno do włókienniczej tradycji przemysłowej Łodzi, jak i do wielokulturowości tego miasta, którego potęgę budowały cztery nacje, w tym również Żydzi. Warto wspomnieć, że Sylwia Kaptur-Gintz od dawna koncentruje się w swej pracy twórczej wokół tematów krawiectwa, nici, tkaniny i ich symboliki. Jej sztuka ma „zszywać" ludzi – łączyć ich, zbliżać do siebie. To również element kontynuowania rodzinnych tradycji, ponieważ babcia artystki była brzezińską szwaczką.

Ekspozycja pojawi się w Domu Literatury w Łodzi w ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Data: 29 sierpnia (piątek)
Godzina: 18:00
Miejsce: Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Dom Literatury w Łodzi

Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał Organizatora
25 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia