The King\'s Singers w Białymstoku

koncert na scenie Opery i Filharminii Podlaskiej

Dziś (16 września 2011 roku) na scenie Opery i Filharminii Podlaskiej wystąpi legendarny, jeden z najważniejszych i najbardziej znanych na świecie zespołów wokalnych King\'s Singers. Zespół wystąpi w skladzie: David Hurley - kontratenor Timothy Wayne-Wright - kontratenor, Paul Phoenix - tenor, Philip Lawson - baryton, Christopher Gabbitas - baryton, Jonathan Howard - bas

W programie utwory:

T. Weelkesa, W. Byrda, J. Farmera, M. Zieleńskiego, J. Brahmsa, M. Bembinowa, P. Draytona.

King’s Singers, jeden z najwybitniejszych zespołów wokalnych na świecie, ma niezwykle napięty program koncertów, nagrań, kontaktów z mediami oraz zajęć edukacyjnych odbywających się w różnych krajach. Ceniąc zarówno kompozytorów młodych, jak i tych o ustalonej pozycji, pozostają doskonałymi artystami estradowymi, którzy zachwycają wysoką klasą dowcipu i angielskim humorem. Bez względu na wykonywane utwory – od Gesualda i Györgya Ligetiego do Michaela Bublégo - są natychmiast rozpoznawani po bezbłędnej intonacji, idealnym współbrzmieniu, nieskazitelnej artykulacji i doskonałym wyczuciu rytmu.

W sezonie koncertowym 2011/12, King’s Singers będą występować na całym świecie śpiewając w najznamienitszych salach koncertowych: Salle Gaveau w Paryżu, Filharmonii Berlińskiej oraz warszawskiej Filharmonii Narodowej. Odbędą podróże do Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kanady, Bułgarii, Węgier, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polski, Armenii, Belgii i Holandii, Austrii, Luksemburga, Finlandii, Meksyku, Japonii, Korei oraz Chin. Swą obecnością uświetnią też prestiżowy Festiwal Muzyczny Szlezwika-Holsztynu w lipcu 2011 roku.

Na dyskografię zespołu składa się ponad 150 nagrań, które zdobyły liczne nagrody oraz uznanie krytyków. Album studyjny Simple Gifts, wydany przez Signum zdobył w roku 2009 nagrodę Grammy®. Swimming over London, płyta obejmująca ulubione utwory KS wraz z utworami nowymi oraz nowe aranżacje ukazała się w roku 2010 w tym samym czasie, co światowe premierowe nagranie Music for Vespers Pachelbela z Charivari Agréable. Zespół nagrał też album ze słynnym Chórem Concordia College, na którym znalazły się utwory powstałe na zamówienie KS u Erica Whitacre’a i Boba Chilcotta. Album ten ukaże się w roku 2011. W okresie Bożego Narodzenia grupa wydała płytę J.S. Bach: Christmas Oratorio z klasycznymi utworami Bacha w jazzowej aranżacji Billa Dobbinsa, dokonano też nagrania na żywo występu Joy to the World w londyńskiej Cadogan Hall. Płytę DVD z repertuarem bożonarodzeniowym, nagraną w styczniu roku 2011 będzie można kupić jeszcze w tym roku.

King’s Singers interesują się bardzo nową muzyką chóralną; zamówili ponad 200 utworów u czołowych kompozytorów współczesnych, wśród których znaleźć można takie znakomitości, jak Richard Rodney Bennett, Luciano Berio, Peter Maxwell Davies, György Ligeti, Gian Carlo Menotti, Krzysztof Penderecki, Ned Rorem, John Rutter, Toru Takemitsu i John Tavener. W obecnym sezonie odbędzie się premierowe wykonanie przez KS utworów Pawła Łukaszewskiego, Eleny Kats-Chernin oraz Erica Whitacre’a. King’s Singers mają niezwykłą historię występów telewizyjnych. Jako ulubieńcy Mormońskiego Chóru Tabernakulum, z którym wystąpili podczas zimowych igrzysk olimpijskich, śpiewali też podczas koncertu bożonarodzeniowego tego chóru. Koncert był transmitowany na żywo przez sieć PBS na terenie Stanów Zjednoczonych, a widownia liczyła łącznie 80 tys. osób - w sali koncertowej i przed telewizorami. Nagranie to dostępne jest na płytach DVD. Po transmitowanym na żywo występie w londyńskiej Royal Albert Hall podczas BBC Proms (nagranie również dostępne na DVD, uhonorowane nagrodą Midem International Classical w styczniu roku 2011) i występach w telewizji śniadaniowej BBC, zespół King’s Singers w roku 2010 wystąpił trzykrotnie w programie muzycznym „Songs of Praise” w pierwszym programie telewizji brytyjskiej (BBC One), między innymi w programie bożonarodzeniowym Christmas special. King’s Singers koncertują na całym świecie przy wypełnionej po brzegi widowni. Dzielą się również swoją maestrią podczas licznych warsztatów i kursów mistrzowskich. Odnotowano też niezwykły wzrost sprzedaży nut opublikowanych przez ich obecnego wydawcę, Hal Leonarda; ich liczba przekroczyła 2 mln egzemplarzy. Utwory w aranżacjach zespołu śpiewane są przez chóry szkolne i uczelniane, zespoły amatorskie i profesjonalne całego świata.

(-)
Materiały OiFP
16 września 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia