Tino Sehgal wraca do Zamku

instalacja Tino Sehgala „This is Exchange”

Po wakacyjnej przerwie, już od najbliższego piątku 20 września, do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, wraca instalacja Tino Sehgala „This is Exchange”. Tym razem towarzyszyć będzie prezentacji spektaklu „Disabled Theater” Jérôme’a Bela / Theater HORA.

Tino Sehgal stworzył i rozwinął oryginalną formę sztuki. Aranżuje sytuacje, spotkania z udziałem ludzi, którzy wchodzą w bezpośredni kontakt z publicznością. Jego prace nie polegają na konfrontacji z materialnym obiektem, a raczej tymczasowym doświadczeniu ludzkiego ciała, głosu, języka oraz czasu i przestrzeni. Zaintersowania Sehgala obejmują przede wszystkim procesy społeczne i systemowe, prawa ekonomii oraz sposoby, w jaki przypisywane są role społeczne. Chce o tym rozmawiać tworząc miniaturowe sceny nazywane „constructed situations”. W przestrzeni swoich wystaw prezentuje ludzi, którzy rozmawiają, śpiewają lub wchodzą w interakcje z publicznością, wystawiając przy tym na próbę przyzwyczajenia odbiorców sztuki i instytucji wystawienniczych. Adrian Searle, krytyk brytyjskiego „The Guardian” uznał dwie ostatnie akcje Tino Sehgala: „This Variation” na Documenta (13) w Kassel i „These Associations” w Tate Modern za najlepsze wydarzenia artystyczne ubiegłego roku.

Urodzony w Londynie a mieszkajacy na codzień w Berlinie Sehgal uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Studiował ekonomię polityczną oraz taniec na Uniwersytecie Humbolta w Berlinie i Uniwersytecie Artystycznym Folkwang w Essen. Karierę artystyczną rozpoczynał w zespołach eksperymentujących francuskich choreografów: Jérôme’a Bel’a oraz Xaviera Le Roy’a. Następnie współpracował z zespołem Les Ballets C. de la B., gdzie przygotował swój pierwszy spektakl „Twenty Minutes for Twentieth Century”.

Od ponad 10 lat jego prace funkcjonują przede wszystkim w kontekście sztuk wizualnych. W 2005 roku, był najmłodszym artystą reprezentującym Niemcy (wspólnie z Thomasem Scheibitzem) na Biennale w Wenecji. Miał wystawy indywidualne w wielu najważniejszych europejskich galeriach m.in. Museum für Moderne Kunst (Frankfurt, 2007), Institute of Contemporaty Arts (Londyn, 2005, 2006, 2007), Kunstverein (Hamburg, 2006) czy Tate Modern (Londyn, 2012). Brał udział w takich wydarzeniach jak: Lyon Biennale (2007), Tate Triennal (2006), Moscow Biennale of Contemporaty Art (2005), Biennale w Wenecji (2003), Manifesta Frankfurt (2002) czy Documenta (13) w Kassel (2012). Jego prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji sztuki, jak Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Guggenheim czy MoMA w Nowym Jorku. W 2013 roku otrzymał Złotego Lwa dla najlepszego artysty na Biennale w Wenecji a także nominację do prestiżowej nagrody Turnera.

W Polsce pojawiał się wcześniej dwukrotnie – prowadził warsztaty w ramach inicjatywy „Mobile Academy” w 2006 roku w Warszawie oraz brał udział w zrealizowanej przez berlińskie Kunst Werke a następnie pokazywanej w 2009 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, wystawie zbiorowej „Political/Minimal”. Realizacja w ramach programu „#nie jesteś mi obojętny” jest więc pierwszą polską indywidualną realizacją tego artysty. W czerwcu 2013 roku prezentował ponadto pracę „Ann Lee” w ramach Malta Festival w Poznaniu.

Przesądzajacy o charakterze i wyjątkowości prac Sehgala element angażujący widza, traktujący sztukę jako narzędzie do prowokowania wymiany opinii, sprawia, że jego instalacja "This is Exchange" idealnie wpisuje się w założenia programu "# nie jesteś mi obojętny" i dlatego towarzyszy wszystkim jego odsłonom.

Tino Sehgal „THIS IS EXCHANGE”
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu / Hol Główny / TUBA
instalacja kontekstowa w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny"
20-22 września 2013 roku w godz. 14:00-22:00
wstęp wolny

wydarzenie w ramach programu #nie jesteś mi obojętny
organizator: Centrum Kultury Zamek
kurator: Marcin Maćkiewicz
więcej informacji: www.zamek.poznan.pl oraz facebook.com/jestesobojetny

zapraszamy także na spektakl:

Jérôme Bel / Theater HORA „Disabled Theater”
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu / Sala Wielka
niedziela, 22 września 2013, godz. 20:00
w ramach czwartej odsłony programu #nie jesteś mi obojętny: #PułapkaNormy
bilety: 20/30 zł w kasie CK Zamek, CIM oraz bilety24.pl

(-)
Materiał Teatru
21 września 2013

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia