To był dobry czas

9. Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja" - Siedlce - 25.09.2021 do 17.12.2021

Zakończył się IX Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja". Najlepszą sztuką festiwalu został „Wieczór panieński plus" (autor Mariusz Szczygieł, reżyseria Maria Seweryn), a najlepszą aktorką Katarzyna Skrzynecka, która grała główną rolę w tej sztuce. (To był spektakl, który rozśmieszał do łez, a Skrzynecka była po prostu genialna!).

Nagrodę odebrała producentka przedstawienia Mariola Berg, która zdradziła kulisy pracy nad sztuką. Przygotowania do spektaklu przerwał lockdown, po pewnym czasie aktorzy przygotowywali się do roli w jej mieszkaniu, w którym zwinięto dywany i rozstawiono meble pod ściany.

Dziennikarze nagrodzili spektakl „Upiór w kuchni", a Nagrodę Publiczności bezapelacyjnie zdobyła produkcja „La Bombe" w reżyserii Sambora Czarnoty, która sprawiła, że festiwal rozpoczęto naprawdę z wysokiego „C".

To był wyjątkowy festiwal. Po pandemicznej przerwie ludzie byli złaknieni kontaktu ze sztuka i kulturą. Spektakle grano przy pełnej widowni. Producenci bezbłędnie wyczuli nastroje, oferując repertuar radosny, pełen humoru, ale zmuszający do refleksji. Mogliśmy się przeglądać jak w zwierciadle, widzieć swoje przywary, grzeszki, nadzieje i rozczarowania. I od czasu do czasu śmiać się oczysz-czająco, pełną piersią, aż do łez. To był naprawdę dobrze spędzony czas.

O przyznaniu nagród głównych decydowało jury w składzie: Andrzej Zawadzki (prezes firmy Cukrohurt), Mariola Zaczyńska (sekretarz redakcji „Tygodnika Siedleckiego"), Aneta Krajewska (naczelnik gabinetu Prezydenta Siedlec), Anna Goś-Pszczółkowska (prezes ZUO), Jolanta Kaniewska (Frezdrom), Iwona Księżopolska (właścicielka Drukarni IW0NEX), Andrzej Bujalski (właściciel firmy APIS), Artur Mydlak (dyrektor CKiS).

Festiwal niósł także charytatywne przesłanie. Nagrody ufundowane przez sponsorów przekazano osobom potrzebującym wsparcia. I tak nagrodę dla najlepszego spektaklu (3000 zł ufundowane przez Zbigniewa Paczóskiego, właściciela Sieci Sklepów Topaz) przekazano podopiecznej Fundacji Siepomaga - Marysi Jędrzejewskiej. Marysia ma 16 miesięcy, cierpi na porażenie mózgowe i spastyczność czterokończynową.

Nagrodę dla najlepszej aktorki, 3000 zł ufundowane przez Cukrohurt i Fundację ProBono przekazano podopiecznej Fundacji Siepomaga - 4-letniej Nataszy Żółkowskiej, która choruje na neuroblastomę IV stopnia. A nagrodę publiczności, 3000 zł ufundowane przez Frezdrom przekazano podopiecznej Fundacji Siepomaga - Lence Marciniak. Lenka ma 5 lat i cierpi na deformację lewej nogi, na skutek mięśniako-włókniakowatości miednicy.

Organizatorami festiwalu byli siedleckie CKiS oraz Agencja Artystyczna Open Teatr Wojciecha Słupskiego. Warto podkreślić, że ekipy teatralne nie mogą się nachwalić profesjonalizmu pracowników CKiS, dbających o: dźwięk, oświetlenie i organizację.

(mz)
Tygodnik Siedlecki
27 grudnia 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...