To jest moje spełnienie

"Leopold" - reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

28 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy Państwa na czwartą już w tym sezonie artystycznym premierę w STU - LEOPOLD autorstwa Jacka Cygana w reż. Krzysztofa Jasińskiego. W spektaklu zobaczymy Zbigniewa Zamachowskiego, Joannę Pocicę i Weronikę Krystek.

"Leopold" to muzyką malowany, niezwykle barwny portret „ostatniego klezmera Galicji" - Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana. Życiorys artysty, choć napiętnowany dramatem Zagłady, doświadczeniem obozu pracy i krwawych walk w żydowskiej partyzantce przeciwko UPA, jest pokrzepiającym przykładem ucieczki z mroku wojny w światła sceny. To na niej przez lata swojej kariery, Kozłowski rozpisał historię polskich Żydów na niezapomniane partytury i piosenki, mając ogromny wpływ na popularyzację muzyki żydowskiej w kraju, jak i za granicą.

Spektakl jest swoistym hołdem dla zmarłego w 2019 roku artysty i owocem jego ponad 20-letniej współpracy z Jackiem Cyganem oraz wybitnymi krakowskimi instrumentalistami, którzy zabiorą nas w tę muzyczną podróż wykonując na żywo utwory z repertuaru legendarnego klezmera.

Leopold Kozłowski mówił w wywiadzie dla Miesięcznika "Kraków" : czuję się spełniony, gdyż udało mi się ocalić żydowską kulturę, klezmerską muzykę przed zapomnieniem. Prawie dwadzieścia pięć lat temu spotkałem Jacka Cygana i namówiłem go by przetłumaczył najpiękniejsze żydowskie pieśni z języka jidysz. Napisaliśmy także nowe pieśni i piosenki, ja muzykę, on tekst. Od tej pory śpiewamy w jidysz i po polsku. I co najważniejsze, skupiła się wokół mnie grupa artystów, z którymi przywracamy pamięć, koncertujemy w największych salach w Rzymie, Norymberdze, Berlinie i Tuluzie, ale także w Lelowie, Busku, Chmielniku i na Kazimierzu.

To jest moje spełnienie.

Magdalena Jamka-Sułkowska
Materiał Teatru
22 listopada 2021

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...