To mówiłam ja

Złote Maski w Opolu

Nagrody artystyczne w dziedzinie teatru przyznawane przez marszałków województwa śląskiego i opolskiego rozdano w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Złotą Maskę w kategorii aktorstwo otrzymała Grażyna Misiorowska za rolę Penelopy w "Odysei" Krzysztofa Garbaczewskiego. Aktorka, odbierając nagrodę, podziękowała m.in. dyrektorowi teatru Kochanowskiego. - Za to, że my aktorzy możemy się czuć kochani, potrzebni, i jesteśmy naprawdę rozpieszczani - stwierdziła, dodając wcześniej: - To mówiłam ja, Grażyna Misiorowska.

Za scenografię doceniono natomiast oba nominowane do Złotej Maski spektakle - "Tygrysa Pietrka" w reżyserii Krystiana Kobyłki oraz "Iwonę, księżniczkę Burgunda" zrealizowaną również w teatrze lalek przez Mariana Pecko. W pierwszym przypadku Złotą Maskę otrzymała Eva Farkašova, w drugim również, tyle że do spółki z Pavlo Andraško.

Trudno było się natomiast spodziewać niespodzianki w kategorii spektakl roku. Jedynym nominowanym przedstawieniem była nagradzana już wielokrotnie w tym sezonie "Iwona, księżniczka Burgunda". Marian Pecko, reżyser "Iwony", podziękował przy tej okazji dyrektorowi opolskiego teatru lalek za zaufanie i dodał: - Wiecie, bardzo się bałem, że wam tego Pana Gombrowicza zepsuję. Ale na razie jestem bardzo szczęśliwy.

Przy okazji rozdania nagród marszałek Józef Sebesta zadeklarował też, że ani myśli rezygnować z organizacji tej imprezy do spółki ze swoim odpowiednikiem w Katowicach.

Po raz pierwszy transmisję z rozdania nagród, które naprzemiennie ma miejsce w naszym województwie albo w woj. śląskim, można było oglądać na żywo w internecie.

pig
Gazeta Wyborcza Opole
30 marca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia