To nie jest film wyłącznie dla fanów

"Chopin. Nie boję się ciemności" - reż. Joanna Kaczmarek - Inbornmedia, Play Button Media

Chopin. Nie boję się ciemności" to dokument o trzech pianistach, przygotowujących koncerty muzyki Chopina w miejscach, które przywołują cierpienia jednostek i społeczeństw, będące następstwem wojen. Film, współprodukowany m.in. przez NCK, pokazuje kojącą siłę muzyki Chopina. Po swojej premierze 14 października będzie go można obejrzeć w kinach repertuarowych w całej Polsce.


 

Poza pasją do muzyki Chopina bohaterów dokumentu łączą trudne doświadczenia historyczne, które odcisnęły piętno na życiu ich krajów i społeczeństw. W filmie poznajemy historie opowiedziane przez Leszka Możdżera, Wona Jae – Yeona z Korei oraz Faresa Marka Basmadjiego – Syryjczyka i Polaka. Stajemy się też uczestnikami wyjątkowych koncertów, które bohaterowie zagrali w miejscach pamięci.

Polski pianista Leszek Możdżer przygotowuje się do koncertu na Judenrampe w Miejscu Pamięci i Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU - byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Koreański pianista Won Jae-Yeon planuje zagrać koncert chopinowski na moście Seung-il-gyo dzielącym dwa państwa koreańskie, wybudowanym w połowie przez Koreę Południową, a w połowie przez Koreę Północną, a syryjski emigrant - urodzony w Aleppo Fares Basmadji przygotowuje koncert dla syryjskich uchodźców w Libanie, w bejruckim porcie, kilkaset metrów od miejsca, gdzie miesiąc wcześniej doszło do eksplozji po wybuchu saletry.

"Filmując w tych miejscach, czuliśmy, że dzieło, nad którym pracujemy, jest czymś naprawdę ważnym. Opatrzność nad nami czuwała i wszystko się powiodło. Film nie jest rejestracją koncertów, pokazuje raczej drogę, jaką pianiści przechodzą, aby te koncerty zagrać. Skupiamy się na ich sylwetkach, przemyśleniach, jak i konfliktach ludzkości. To nie jest film wyłącznie dla fanów muzyki klasycznej." Komentuje Maciej Pawełczyk, współwłaściciel Inbornmedia i producent filmu.

Premiera 14 października 2022 (światowa i polska premiera kinowa)

(-)
Narodowe Centrum Kultury
14 października 2022
Portrety
Joanna Kaczmarek

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia