To nie jest teatr dla młodzieży

"Teren badań: Jeżycjada" - reż. Weronika Szczawińska - Komuna/Warszawa

Dzisiaj w CK Zamek odbędzie się poznańska premiera spektaklu "Teren Badań: Jeżycjada" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, otwierająca cykl "My, mieszczanie". Kuratorem projektu, który powstał we współpracy Komuny//Warszawa z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest Tomasz Plata.

To nie jest teatr dla młodzieży. A przynajmniej nie tylko. Reżyserka Weronika Szczawińska z autorką scenariusza Agnieszką Jakimiak potraktowały "Jeżycjadę" absolutnie serio. W powieściowym cyklu Małgorzaty Musierowicz zobaczyły przede wszystkim ważny dokument epoki: jedyny w swoim rodzaju zapis świadomości rodzimej klasy średniej w czasach ustrojowego przełomu. Co polscy mieszczanie myśleli o sobie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Kim chcieli być? Wokół jakich wartości organizowała się ich wyobraźnia? Jakie książki czytali? Jakich płyt słuchali? Jakie jedli zupy? "Teren badań: Jeżycjada" to wyprawa w poszukiwaniu odpowiedzi na podobne pytania. Spektakl, tak jak literacki oryginał, romansuje z konwencją kultury popularnej, przeobraża się w rockowy koncert, każdemu odcinkowi "Jeżycjady" poświęca się tu osobną piosenkę. W efekcie możemy mieć wrażenie, że o problemach polskich mieszczan śpiewa znudzony swym gwiazdorskim statusem Kurt Cobain. Nic dziwnego, że dominującym tonem przedstawienia staje się melancholijne wspominanie przeszłości.

"Teren badań: Jeżycjada" jest pierwszym z trzech przedstawień przygotowywanych w ramach cyklu "My, mieszczanie", poruszającego temat: mieszczan, kondycji mieszczaństwa, współczesnej sytuacji klasy średniej. We współpracy z CK Zamek powstaną jeszcze dwa premierowe przedstawień teatralne w reżyserii Wojtka Ziemilskiego i Grzegorza Laszuka. Punktem wyjścia do każdej z realizacji teatralnych ma stanie się ważny tekst kultury, będący w przeszłości zapisem specyficznego doświadczenia mieszczańskiego, próbą opisu kondycji klasy średniej.

premiera poznańska: 28 maja 2014 w CK Zamek w Poznaniu
premiera warszawska: 31 maja - 1 czerwca 2014 (sobota-niedziela), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)

O reżyserce:
Weronika Szczawińska

Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Zrealizowała między innymi spektakle: "Jackie. Śmierć i księżniczka" na podstawie tekstu Elfriede Jelinek; "Noże w kurach" na podstawie tekstu Davida Harrowera; "Białe małżeństwo" na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza; "Jak być kochaną" według tekstu Agnieszki Jakimiak; "Źle ma się kraj" według autorskiego scenariusza pisanego wraz z Mateuszem Pakułą; "RE//MIX Zamkow: 2 albo 3 rzeczy które o niej wiem" według tekstu Agnieszki Jakimiak; "Re-wolt" na podstawie tekstu Anny Wojnarowskiej; "Artyści prowincjonalni" według tekstu Agnieszki Jakimiak, "Geniusz w golfie" według tekstu Agnieszki Jakimiak. Współautorka i dramaturżka projektów reżyserowanych przez Bartosza Frąckowiaka: "W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych" oraz "Komornicka. Biografia pozorna".

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2014

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...