To nie opowieść o triumfie, sławie i bogactwie

„Salto w tył" - reż. Maćko Prusak - Teatr Ludowy

Jesteśmy na półmetku prób do pierwszej wiosennej premiery - „Salta w tył" na podstawie „Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych" Oty Pavla. Reżyseruje Maćko Prusak, za adaptację odpowiedzialna jest Marta Giergielewicz, a za scenografię – Andrzej Witkowski.

W spektaklu, podobnie jak w książce Pavla, pojawią się postaci czeskich sportowców z czasów komunizmu – skoczka - Jiriego Raški, sprintera - Emila Zatopka, kolarzy – Jana Kubra i Jana Veselego, oszczepistki – Dany Zatopkovej. Ale spektakl „Salto w tył" to nie opowieść o triumfie, sławie i bogactwie, które dziś głównie kojarzą się z postaciami znanych sportowców.

To nie opowieść o półbogach, oderwanych od rzeczywistości. To historia o sile charakteru, ludzkiej niezłomności i wielkiej pasji, jaką był dla tych ludzi sport. Trudno dziś wyobrazić sobie, by mistrzowie olimpijscy na co dzień pracowali w fabrykach lub klepali biedę, a jeszcze niedawno jedynymi nagrodami, jakie otrzymywali za udział w olimpiadzie były: kajak lub wczasy. Co było zatem ważne? Chwała, którą przynoszą narodowi. Jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Czy w życiu też stali na podium? Jak potoczyły się losy idoli tamtych czasów?

Zapraszamy już 21 kwietnia na Dużą Scenę Teatru Ludowego. Przekonacie się, że można poczuć się w teatrze jak na stadionie i kibicować aktorom tak samo entuzjastycznie, jak reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata. Nie zabraknie czeskiego humoru, szlagierów muzycznych śpiewanych po czesku i zapierających dech układów choreograficznych.

18 kwietnia zapraszamy na konferencję prasową połączoną z próba medialną – godz. 13:30, Duża Scena, Teatr Ludowy (os. Teatralne 34).
„Salto w tył"
Na podstawie „Bajki o Rašce i innych reportaży sportowych" Oty Pavla.
Reżyseria: Maćko Prusak
Adaptacja: Marta Giergielewicz
Scenografia: Andrzej Witkowski
Opracowanie muzyczne: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Piotr Piecha
Obsada:
Patrycja Durska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Cezary Kołacz, Paweł Kumięga, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Piotr Piecha, Karol Polak, Kajetan Wolniewicz

Magda Węgrzyn
Materiał Teatru Ludowego
29 marca 2018
Portrety
Maćko Prusak

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...