"Toporzeł" wygrywa w Kanadzie

FASS Forward Film Festival w Quebec w Kanadzie.

Best international Dance Short Film Festival - w tej kategorii film Polskiego Teatru Tańca pt. „Toporzeł" otrzymał pierwszą nagrodę podczas FASS Forward Film Festival w Quebec w Kanadzie.

Wydarzenie odbyło się pod egidą Festival des Arts de Saint-Sauveur, który przez 30 lat swego istnienia wyrósł na największego w Kanadzie - pod względem skali widowisk i liczby uczestników - regionalnego gospodarza tanecznych prezentacji.

Także w Kanadzie, w lipcu tego roku w Toronto „Toporzeł" zdobył drugą nagrodę w kategorii konkursowej Best Dance Film / Najlepszy Film Tańca podczas 17. ReelHeART International Film and Screenplay Festival.
„Toporzeł" to produkcja Polskiego Teatru Tańca z 2019 roku w reżyserii Iwony Pasińskiej.
Film eksploruje silne więzi między człowiekiem i naturą oraz piękno bryły ludzkiego ciała.
Inspiracją dla projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego, krajobrazy Gór Izerskich i surowy teren kopalni kwarcu "Stanisław" w Szklarskiej Porębie.

"Toporzeł" w reżyserii Iwony Pasińskiej - film Polskiego Teatru Tańca

Przepiękne górskie krajobrazy, z których wyrastają postaci tancerzy, skały, krzewy, surowość przyrody i jej siła, wszystko przeplata się ze sobą, podkreślając tym samym silne więzy miedzy naturą a człowiekiem. Tak wyglądał plan zdjęciowy najnowszego filmowego przedsięwzięcia Polskiego Teatru Tańca pt. „Toporzeł".

Inspiracją do projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego. W pracach tego - wywołującego silne emocje - artysty, pojawia się motyw ciała, widać napięcie mięśni, ruch, gest i ekspresję. Rzeźba powstaje z natury, której częścią jest człowiek - taki był interpretacyjny kod przedsięwzięcia.

Projekt „Toporzeł" nie mógł powstać nigdzie indziej, jak w Górach Izerskich, na terenie kopalni kwarcu "Stanisław" w Szklarskiej porębie. Karkonosze i Izery kryją w sobie tajemnice, są miejscem, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, gdzie wciąż żyje historia legendarnego Ducha Gór.

Film i towarzyszący mu album są kolejnymi elementami budującymi opowieść o Polskim Teatrze Tańca. Liczymy, że poza pięknem i estetyką prezentowanych ujęć, dostrzegą Państwo w tych materiałach Ducha Teatru Tańca.

Link do filmu

 

 

Anna Koczorowska
Polski Teatr Tańca
10 sierpnia 2021
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...