"Tosca" białorusko-bułgarska

usłyszymy ją w sobotę o godz. 19 w Teatrze Wielkim

Jedno z najpopularniejszych dzieł Pucciniego - "Toskę" - usłyszymy w sobotę o godz. 19 w Teatrze Wielkim.

Opera charakteryzuje się dynamiczną akcją i mocno zróżnicowaną muzyką. Przy jej tworzeniu kompozytor - zgodnie z koncepcją Wagnera - posługiwał się motywami przewodnimi, których do "Toski" napisał prawie 60. 

Akcja dramatu toczy się w Rzymie w 1800 r, kiedy półwysep Apeniński był miejscem walk wojsk napoleońskich i prohabsburskich. Malarz Mario Cavaradossi decyduje się udzielić pomocy więźniowi politycznemu Cesare Angelottiemu. Zostaje za tę pomoc uwięziony i skazany na śmierć przez barona Scarpię. Uratować go może tylko śpiewaczka Floria Tosca - ukochana malarza, o której względy zabiega bezwzględny baron. Gdy Cavaradossi zostaje zaprowadzony do izby tortur, Tosca w obawie przed utratą ukochanego, zdradza kryjówkę zbiega. Scarpia proponuje Tosce targ: jeśli będzie mu przychylna, Cavaradossi zostanie zastrzelony tylko "na niby". Tosca jednak nie ufa baronowi… 

Koncertowa wersja "Toski", bez scenograii i kostiumów,ale za to w wykonaniu znaczących solistów i pod batutą maestro Jacka Kaspszyka, rozpocznie nowy sezon w Teatrze Wielkim. 

Rolę tytułowej bohaterki wyśpiewa Irina Gordei, sopranistka z Białorusi, związana z Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu. Partie malarza Cavaradossiego wykona Ivan Momirov, tenor z Bułgarii,a jako Scarpia, prefekt policji wystąpi Mikołaj Zalasiński, baryton z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. 

Koncertem dyrygował będzie maestro Jacek Kaspszyk. Dyrygent prowadził Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Filharmonię Sztokholmską, Orkiestrę Radia Bawarskiego, orkiestry filharmoniczne Rotterdamu, Oslo i Pragi. Był dyrygentem londyńskiej Capital Radio\'s Wren Orchestra. Kierował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji. Jednocześnie współpracował z najlepszymi teatrami operowymi w Europie i Ameryce. Pełnił funkcję dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
19 września 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...