TR Warszawa na międzynarodowych wydarzeniach organizowanych online

W planach między innymi "2007:Macbeth" i "Między nami dobrze jest"

TR Warszawa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich teatrów na świecie, od lat aktywnie bierze udział w międzynarodowej wymianie artystycznej z instytucjami i organizacjami teatralnymi na świecie. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła realizację tegorocznego międzynarodowego wiosenno-letniego tournée TR Warszawa, ramach którego spektakle TR miały być prezentowane m. in. na festiwalach Kunstenfestivaldesarts w Belgii Festival d'Avignon we Francji, Epidauros Festival w Grecji oraz Ruhrtriennale w Niemczech. W czasie globalnej kwarantanny TR Warszawa obecny jest w programach międzynarodowych wydarzeń i bierze udział w inicjatywach, organizowanych online.

THALIA INTERNATIONAL
TR Warszawa znalazł się w gronie instytucji artystycznych, których produkcje rekomendowane są w ramach programu Thalia International – międzynarodowego festiwalu organizowanego przez hamburski Thalia Theater.

Odpowiadająca za międzynarodowy program Thalia Theater kuratorka Nora Hertlein, w ramach Thalia International poleca międzynarodowej publiczności m. in. film "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, z rekomendacją zobaczenia go w programie 13 maja 2020 roku. Wyprodukowana w 2015 roku przez TR Warszawa i koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (obecnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) adaptacja filmowa głośnego tekstu Doroty Masłowskiej dostępna jest na ninateka.pl (https://ninateka.pl/film/miedzy-nami-dobrze-jest-grzegorz-jarzyna-1).

ONLINE INTERNATIONAL THEATRE FESTIVAL 2020
Online International Theatre Festival organizowany jest po raz drugi przez jeden z największych międzynarodowych portali teatralnych, TheTheatreTimes.com. 15 maja 2020 roku międzynarodowa publiczność zaproszona będzie do obejrzenia online dwóch produkcji TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny: filmu "Między nami dobrze jest" https://ninateka.pl/film/miedzy-nami-dobrze-jest-grzegorz-jarzyna-1 oraz telewizyjnej wersji spektaklu "2007:Macbeth" https://ninateka.pl/film/2007-macbeth. Oprócz filmu i spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny wśród festiwalowych rekomendacji znajdują się m. in. realizacje Heinera Goebbelsa, Thomasa Ostermeiera, Katie Mitchell, Milo Rau, Krzysztofa Warlikowskiego czy Roberta Wilsona.

14 maja 2020 roku o godzinie 18:00 na Zoom Roomie (https://thetheatretimes.com/iotfestival2020/) odbędzie się transmitowana na żywo w internecie rozmowa Anety Mancewicz (Royal Holloway, University of London) oraz Katarzyny Lech (dyrektorki wykonawczej TheTheatreTimes.com) z członkami i członkiniami zespołu TR Warszawa, Grzegorzem Jarzyną (zastępcą dyrektorki TR Warszawa ds. artystycznych), Katarzyną Gawryś (asystentką reżysera), Agnieszką Podsiadlik (aktorką TR Warszawa), Tomaszem Tyndykiem (aktorem TR Warszawa) oraz współpracującymi z TR Warszawa twórcami i twórczyniami, Anną Axer Fijałkowską (kostiumografką) i Piotrem Kurkiem (kompozytorem). Przedstawiciele i przedstawicielki zespołu twórczego pracującego nad najnowszą premierą TR Warszawa - "Burzą" Williama Szekspira opowiedzą m. in. o aktualnej sytuacji, z jaką mierzą się zespoły teatralne w związku z epidemią koronawirusa, o specyfice pracy nad spektaklem prowadzonej zdalnie w czasie pandemii oraz o planach rozwoju TR Online w związku z przedłużającym się okresem kwarantanny.

TheTheatreTimes.com
Od listopada 2016 r. TheTheatreTimes.com opublikował ponad 3 800 artykułów i recenzji teatralnych dotyczących teatru w 90 krajach. Dzięki 30 sekcjom tematycznym, ponad 150 regionalnym redaktorkom i redaktorom naczelnym, ponad 60 partnerom medialnym na całym świecie, TheTheatreTimes.com co miesiąc przyciąga ponad 300 000 odwiedzających. Więcej informacji o organizowanym przez TheTheatreTimes.com festiwalu znajduje się na stronie: https://thetheatretimes.com/iotfestival2020/.

TR WARSZAWA W SEGAL TALKS
17 kwietnia 2020 roku Grzegorz Jarzyna (zastępca dyrektorki TR Warszawa ds. artystycznych), Agata Kołacz (koordynatorka zespołu projektów międzynarodowych) oraz Roman Pawłowski (pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych) wzięli udział w spotkaniu online w ramach cyklu rozmów o sztuce w czasach wirusa z artystami, artystkami, twórcami, twórczyniami, kuratorami i kuratorkami z całego świata, które od połowy marca 2020 roku organizowane są przez Segal Centre w Nowym Jorku. Kuratorem i moderatorem spotkań jest Frank Hentschker. Do tej pory, oprócz przedstawicieli i przedstawicielki zespołu TR Warszawa, w cyklu rozmów na czas pandemii wzięli udział m. in.: Guillermo Calderón, Arthur Nauzyciel, Toshiki Okada, Thomas Ostermeier czy Milo Rau. Rozmowa z Grzegorzem Jarzyną, Agatą Kołacz i Romanem Pawłowskim z TR Warszawa toczyła się m. in. wokół programu "Zostań w domu, nie wychodź z teatru" zainicjowanego przez TR po ogłoszeniu pandemii koronawirusa, jak i nowego budynku TR Warszawa, który w niedalekiej przyszłości zostanie wybudowany na Placu Defilad w Warszawie. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy: https://howlround.com/happenings/segal-talks-grzegorz-jarzyna-tr-warszawa-agata-kolacz-roman-pawlowski-poland

(-)
Materiał Teatru
14 maja 2020
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia