TR Warszawa w czerwcu 2020 i w nowym sezonie 2020/2021

Program - czerwiec 2020 i sezon 2020/21- TR Warszawa

Przez ostatnie miesiące zapraszaliśmy naszą publiczność, by została w domach i nie wychodziła z teatru. Wspólnie przeszliśmy przez trudny czas izolacji, spotykając się na cotygodniowych transmisjach spektakli, rozmowach i warsztatach. Czas na nowe otwarcie – wyjście z zamknięcia i kolejny etap naszych działań.

CZERWIEC 2020 W TR WARSZAWA
Choć przeszło tydzień temu obostrzenia zostały częściowo zniesione w czerwcu kontynuujemy nasze działania w sieci by być tam, gdzie nasza publiczność.

Czekamy na jak najszybsze ponowne spotkanie z publicznością na żywo. Jesteśmy zdeterminowani, aby wrócić do działalności scenicznej – to właśnie realne spotkanie w jednym czasie i miejscu oraz wymiana energii między zespołem aktorskim a publicznością decyduje o specyfice i wspólnotowości teatru. Spotkanie to musi się jednak odbyć w sposób odpowiedzialny i przede wszystkim dla wszystkich bezpieczny – dla publiczności oraz pracownic i pracowników instytucji. Najbliższe tygodnie poświęcimy także na przygotowanie do spotkania z publicznością na żywo, aby przestrzeń teatru była odpowiednio przygotowana do tego spotkania.

Od czerwca rozbudowujemy działania TR Online pod nowym hasłem ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU!. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 zaprezentujemy jeszcze 3 spektakle z naszego repertuaru, które reprezentują rozwijane od lat linie programowe TR Warszawa. W najbliższą sobotę 13 czerwca zaprosimy na "Chinkę" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, laureatki nagrody Debiut TR 2016. 20 czerwca odbędzie się pokaz "Nietoperza" - pierwszego spektaklu Kornéla Mundruczó, które węgierski reżyser zrealizował w Polsce. Na zakończenie cyklu pokażemy "Męczenników" w reż. Grzegorza Jarzyny. Spektakl dotyka istoty światopoglądowego konfliktu w polskim społeczeństwie; opowiada o problematyce religijnego radykalizmu i o jego konsekwencjach dla całej wspólnoty.

Sobotnim pokazom spektakli niezmiennie towarzyszyć będą spotkania na Facebook Live z zespołami twórców i twórczyń oraz gośćmi specjalnymi, a także poniedziałkowe Warsztaty Otwarte online.

PROGRAM TR ONLINE W CZERWCU – ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU
13 czerwca – "Chinka", reż. Klaudia Hartung-Wójciak (2018)
20 czerwca – "Nietoperz", reż. Kornél Mundruczó (2012)
27 czerwca – "Męczennicy", reż. Grzegorz Jarzyna (2015)

WYCHODZIMY! NOWE OTWARCIE
Na koniec sezonu TR Warszawa od lat przygotowuje wydarzenia specjalne. W tym roku koniec sezonu będzie nowym otwarciem. Zanim zaprosimy publiczność na pierwsze wydarzenia odbywające się od września na naszych scenach, chcemy spotkać się w otwartej przestrzeni przyrody – bezpieczni i wolni od obaw. Symbolicznym wyjściem z zamknięcia będą zaplanowane na koniec sezonu "Weselne zapowiedzi" – performatywny spacer w Lasku Bródnowskim z udziałem Pawła Althamera i Agnieszki Olsten. Będzie to prolog wrześniowego "Wesela na Bródnie" – plenerowego wydarzenia inspirowanego "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego.

SEZON 2020/2021
Od września TR Warszawa wraca na sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio. W programie jesiennym znalazły się m. in. cztery nagrodzone spektakle z ostatnich dwóch sezonów: "Cząstki kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó, "Inni ludzie" według tekstu Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny, koprodukowany z Biennale Warszawa "Staff Only" w reż. Katarzyny Kalwat, a także "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny. Równolegle do działalności artystycznej, planujemy aktywną kontynuację programu edukacyjnego i wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znajdą się warsztaty teatralne online przygotowane w oparciu o kultowe spektakle TR Warszawa stale udostępniane na portalu Ninateka.pl, oraz Warsztaty Otwarte online. Wśród kontynuowanych programów w sezonie 2020/2021 będą też Mały TR 2020 oraz TISZ TR.

Od września planujemy intensywną działalność artystyczną na deskach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio. Dla naszej publiczności przygotowaliśmy repertuar tak, aby w pełni sprostać wyzwaniom post-pandemicznej rzeczywistości. Biorąc pod uwagę komfort i bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w teatrze, nasze widownie zostaną dostosowane do nowych zaleceń sanitarnych – jednorazowo będziemy gościć nie więcej, niż zalecaną ilość widzów i widzek. Dlatego od września 2020 roku zaplanowaliśmy ponad dwukrotnie większą ilość spektakli. Na scenach po obu stronach Wisły w tym samym czasie grane będą różne tytuły z naszego repertuaru. Pierwszy raz w historii naszego zespołu zaprosimy publiczność na spektakle sylwestrowe. Sprzedaż biletów na pierwszą część sezonu 2020/2021 rozpocznie się w środę, 1 lipca 2020 roku.

Dla osób z grupy podwyższonego ryzyka oraz dla tych, dla których podróż do TR Warszawa nie byłaby możliwa lub w pełni komfortowa – planujemy kontynuację i rozwinięcie programu wydarzeń TR Online, który rozpoczęłiśmy akcją "Zostań w domu, nie wychodź z teatru!".

PREMIERY 2020/2021
Rozpoczęliśmy kolejny etap przygotowań do czterech nowych produkcji TR Warszawa, kórych premiery planowane są na sezon 2020/2021: "Burzy" w reż. Grzegorza Jarzyny, "Marii Klassenberg" w reż. Katarzyny Kalwat, "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej oraz "Streamu" w reż. Katarzyny Minkowskiej (Debiut TR 2018).

Adaptujemy program i premiery do nowych warunków. Oprócz podwojenia liczby spektakli repertuarowych, przystosowujemy przestrzeń nowych produkcji, aby była ona bardziej przyjazna i bezpieczna dla publiczności. W nowej produkcji "Stream" w reż. Katarzyny Minkowskiej widzowie i widzki znajdą się w zgodnych z wytycznymi odległościach, otoczeni przez akcję spektaklu. Również „Onko" – duodram Weroniki Szczawińskiej zniesie podział na scenę i widownię, cała sala TR Warszawa/Marszałkowskiej 8 w bezpieczny sposób stanie się przestrzenią spektaklu. Z kolei „Wesele na Bródnie", zaplanowany na wrzesień 2020 roku w Lasku Bródnowskim projekt Pawła Althamera i Agnieszki Olsten, będzie wyjściem teatru w przestrzeń przyrody, symbolicznym powrotem do natury. Szukamy takich konfiguracji przestrzeni teatralnej aby zachowując dystansowanie społeczne sprawić, aby publiczność wciąż czuła się częścią wspólnoty.

TR ONLINE: ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU
W marcu 2020 roku, w odpowiedzi na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19, zespół TR Warszawa zainicjował akcję Zostań w domu, nie wychodź z teatru!. Dzięki pokazom spektakli online z napisami w języku polskim (w ramach TR BEZ BARIER) i angielskim, widzki i widzowie z całej Polski oraz z zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa. Organizowane wydarzenia pozwalają aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z twórcami i twórczyniami oraz pogłębiać swoją wiedzę na warsztatach. Wszystko to bezpłatnie i w komfortowej przestrzeni własnego domu. Do tej pory w programie TR Online wzięło udział około 47 000 osób.

Choć obostrzenia zostały częściowo zniesione – kontynuujemy nasze działania w sieci, by być tam, gdzie nasza publiczność. Od czerwca, będziemy rozwijać działania TR Online pod nowym hasłem ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU!. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 zaprezentujemy jeszcze 3 spektakle z naszego repertuaru. Towarzyszyć im będą sobotnie spotkania live z zespołami twórców i twórczyń oraz gośćmi specjalnymi, oraz poniedziałkowe Warsztaty Otwarte online.

Pozostajemy w sieci, prezentując rejestracje naszych przedstawień, zapraszając do uczestnictwa w spotkaniach online z zespołami twórców i twórczyń oraz Warsztaty Otwarte online. Jednocześnie wychodzimy do publiczności, a publiczność wychodzi do teatru, wszędzie gdziekolwiek ten teatr się dzieje. Bo teatr to wspólnota, nie budynek. To nasza odpowiedź na nową post-pandemiczną rzeczywistość.

Kaja Stępkowska
Materiał nadesłany
9 czerwca 2020
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia