Transgresja, erotyzm, wyzwolenie

Trzecie spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia" - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

W spotkaniu wezmą udział prof. Krzysztof Matuszewski i prof. Piotr Augustyniak, 18 marca, godz. 20:00, Scena Miniatura.

Stanisławowi Wyspiańskiemu, patronującemu cyklowi „Sztuka myślenia", szczególnie bliska była idea wyzwolin. Wyzwolenie nie było dla niego jedynie kwestią zmiany społecznej czy, tym bardziej, politycznej. Dla Wyspiańskiego, radykalnego i bezkompromisowego artysty, wyzwoliny były przede wszystkim aktem twórczej, z natury swej indywidualnej, transgresji.

Tropem tego właśnie wątku wyzwolenia podąży dyskusja na sobotnim spotkaniu „Sztuka myślenia", w którym wezmą udział prof. Krzysztof Matuszewski, jako zaproszony gość i prof. Piotr Augustyniak, gospodarz cyklu. Głównym punktem spotkania będzie wykład prof. Krzysztofa Matuszewskiego, poświęcony potrzebie i funkcji transgresji tak w życiu społecznym, jak i w prywatnym. Czy jest miejsce na transgresję w życiu współczesnych Polaków? Szczególną uwagę organizatorzy zwrócą na związki łączące transgresję z erotyzmem, a ze strony prof. Augustyniaka możemy liczyć na „performatywny seans spirytystyczny", w trakcie którego spróbuje on porozmawiać o transgresji z duchem Fryderyka Nietzschego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja.

___

Krzysztof Matuszewski – filozof, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wybitny znawca współczesnej filozofii francuskiej, autor książek Wśród demonów i pozorów. Monomania Pierre'a Klossowskiego (1995), Sade. Msza okrucieństwa (2008), Georges Bataille – inwokacje zatraty (2012) oraz licznych przekładów z języka francuskiego (książek Bataille'a, Foucaulta, Deleuze'a, Klossowskiego, Vuarneta).

Piotr Augustyniak – filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gospodarz cyklu „Sztuka myślenia", znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. książki: Inna Boskość (2009), Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem (2013), Homo polacus (2015) i Aporetyczna nieśmiertelność (2016). Z języka staroniemieckiego przełożył traktat Teologia niemiecka

___

Sztuka myślenia" to performatywny sojusz teatru i filozofii - sztuki i myślenia - który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.

(-)
Materiał Teatru
10 marca 2017

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...