Transmisja moskiewskiego baletu. W kinie

"Dziadek do orzechów" - chor. Yuri Grigorovich - Teatr Bolszoj w Moskwie

W najbliższą niedzielę 21 grudnia o godzinie 16.00, kino Rialto w Katowicach zaprasza na retransmisję baletu "Dziadek do Orzechów" Piotra Czajkowskiego z Teatru Bolszoj w Moskwie.

21 grudnia 2014 godz. 16.00 - tym razem na żywo - kina całego świata pokażą moskiewskiego "Dziadka do orzechów". Spektakl ten był już prezentowany w 2012 roku, ale tak spodobał się publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej, że dyrekcja Teatru Bolszoj postanowiła go zagrać dla widzów całego świata jeszcze raz, tym razem w innej obsadzie. Dzieło Czajkowskiego pokażą w Polsce kina m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Wadowicach i Krakowie.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Zaskakujące, że choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym, idealnym do wspólnego oglądania przez dzieci i rodziców. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową opowieść o dziewczynce Klarze (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego wcześniej w dziadka do orzechów.

To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Piotra Czajkowskiego.

(-)
Materiał organizatora
20 grudnia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia