Transmisja w piątek

"Dziady" - reż. Radosław Rychcik - Teatr Nowy w Poznaniu

TVP Kultura zaprasza na transmisję spektaklu Radosława Rychcika. W piątek szykuje się niezwykłe wydarzenie teatralne - transmisja "Dziadów" w reż. Radosława Rychcika prosto z Teatru Nowego w Poznaniu. Start: godz. 19:00.

Magia w teatrze? Dlaczego nie! Teatr Nowy zaprasza na spotkanie z Duchem Równości, Duchem Braterstwa i Duchem Tolerancji...
Bo DZIADY to nie tylko piękna opowieść o pogańskim obrządku, o mierzeniu się z przeszłością, miłości i stracie, lecz również
porywające i barwne przedstawienie o mitach i upiorach, które pokutują także w świadomości człowieka XXI wieku.

...Poznańskie ,,Dziady" mają strukturę klisz (Ku Klux Klan, czy Marylin Monroe w białej sukience stojąca na kratce wentylacyjnej metra) obrazów następujących po sobie w różnym tempie. Niekoniecznie równym, co wynika z tekstu dramatu. Na swoistą poetykę tego spektaklu składa się charakterystyczny amerykański sposób narracji o świecie, wolności (przemówienia Martina Lutera Kinga i Johna F. Kennedy'ego), gotowe klisze dotyczące Stanów Zjednoczonych zapisane w polskiej świadomości, traktowanie kultury amerykańskiej i europejskiej jako wspólnej. Nie czuć w tej realizacji dysonansu między dramatem Mickiewicza (tradycyjnie uznawanego za tekst kultury wysokiej) a popkulturą amerykańską. To rozróżnienie tutaj nie funkcjonuje.

Szukanie ponadkulturowej, uniwersalnej, ponadnarodowej historii w dramacie Mickiewicza wydaje się ciekawą propozycją interpretacyjną. Multikulturowy żywioł na scenie zadziałał, poruszył, ożywił ,,Dziady" na nowo.
(Agata Łukaszewicz, Dziennik Teatralny Poznań)

(-)
Materiał TVP Kultura
28 października 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia