Trela jak Lear

"Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" - reż. Paweł Miśkiewicz - Małopolski Ogród Sztuki

"Kto wyciągnie kartę wisielca, a kto błazna" to autorski spektakl Pawła Miśkiewicza według dramatu Szekspira "Król Lear". W roli tytułowej wybitny aktor teatralny Jerzy Trela.

Obok niego wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego starszego pokolenia (Tomasz Międzik, Jerzy Światłoń) oraz średniego (Dominika Bednarczyk, Dorota Godzić i Grzegorz Mielczarek) oraz bardzo młodzi adepci sztuki aktorskiej Paweł Tomaszewski, Michał Wanio oraz studentka IVr. WA Monika Frajczyk (debiut sceniczny). Aktorom towarzyszyć będzie "chór starców"- emerytowanych aktorów i amatorów.

To już drugie w ostatnich miesiącach podejście do "Króla Leara" Szekspira - po Starym Teatrze i reżyserze Janie Klacie. Ale to, co zobaczymy w Małopolskim Ogrodzie Kultury, to krok w innym kierunku. Tam było o opętaniu władzy, tu jest historia pokoleniowej zmiany. To głos w dyskusji o starzejącym się społeczeństwie, zmieniających się potrzebach, rolach społecznych. Czy to wszystko doprowadzi nas do katastrofy?

"Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej pragniemy i potrafimy zachować pełną sprawność na wielu polach życiowej aktywności. Z kolei młodzi dojrzewają coraz później, często też z lęku przed podjęciem pełnej za siebie odpowiedzialności tę młodość sztucznie wydłużają. Narasta rozdźwięk między światami, potrzebami i perspektywami oglądu rzeczywistości młodych i starych. Starsi też coraz wcześniej czują na plecach oddech młodych i z lękiem myślą o nieuchronnie zbliżającym się momencie koniecznego "przekazania uprawnień" i przejścia w stan spoczynku" - piszą twórcy.

Zobaczymy, jak z Szekspirem poradzi sobie Miśkiewicz.

26 czerwca, godz. 19

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
26 czerwca 2015
Portrety
Jerzy Trela

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...