Trójkąt zaskoczeń

"Zima w czerwieni" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Rampa w Warszawie

Dramat Adama Rappa zafascynował ich tak bardzo, że aby go wystawić, postanowili stworzyć nieformalny zespół teatralny - Grupę Verte

Pisarz, muzyk, scenarzysta i reżyser Adam Rapp jest jedną z mocno kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury amerykańskiej. Jego powieść „The Buffalo Tree" została ocenzurowana przez radę Muhlenberg School w Reading w Pensylwanii ze względu na język i treści seksualne. Rapp jest również autorem powieści graficznych i pracował jako konsultant kreatywny przy głośnym serialu „The L Word" przedstawiającym życie grupy lesbijek i kobiet biseksualnych. Kontrowersji, a także ostrego języka nie brakuje też w „Zimie w czerwieni", za którą otrzymał nominację do nagrody Pulitzera.

– W oryginale jest dużo wulgaryzmów – zdradza reżyserka Karolina Kirsz. – Część z nich mocno fizjologiczna. Nie wykorzystaliśmy pod tym kątem wszystkich możliwości tego tekstu, bo nie chcieliśmy z tego robić głównego tematu.

Bohaterowie „Zimy w czerwieni" tworzą skomplikowany trójkąt miłosny. Dwóch przyjaciół trafia do Amsterdamu. Spotykają tu prostytutkę, która ma być lekiem na problemy jednego z nich, ale zamiast pieniędzy dziewczyna chce miłości. Wszystko okazuje się inne, niż wydawało się na początku.

– Tekst Rappa jest hiperrealistyczny, a mnie nie zależy na takiej formie – mówi Karolina Kirsz. – Przygodą było już samo znalezienie języka, który pokaże wszystko, co siedzi bohaterom w głowach i sercach. Dla mnie to opowieść o ogromnej duchowej potrzebie drugiego człowieka, a jednocześnie braku umiejętności nawiązania z nim relacji.

Premiera dramatu Rappa, co podkreślają sami twórcy, dojdzie do skutku dzięki staraniom całej grupy o sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Nie zamierzają zakończyć działalności tylko na tym przedstawieniu. Być może mamy więc okazję przyjrzeć się początkom działalności nowej niezależnej warszawskiej grupy.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
19 marca 2011

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...