Trójmiejska Polecajka Weekendowa

20-22 sierpnia 2021

W przedostatni weekend wakacji trójmiejskie teatry nie zaskakują nowościami. Nie oznacza to jednak nudy, bo oprócz spektakli można się wybrać na plenerowe projekcje filmowe - jeśli pogoda dopisze.

20 sierpnia 2021

Kino Dzielnicowe Pustki Cisowskie - "Tajemniczy ogród", Francja / Wielka Brytania, 2020, 1 godz. 39 min, reż. Marc Mundene

20 sierpnia, godz. 20:30 - Gdynia, Pustki Cisowskie, ul. Skarbka (boisko dawnego domu dziecka)

Gdy dziesięcioletnia osierocona Mary przybywa do tajemniczej posiadłości w Yorkshire, by zamieszkać ze swym unikającym ludzi wujem i jego bardzo zasadniczą gospodynią, nie może nawet podejrzewać, że właśnie zaczyna się najbardziej niezwykła przygoda jej życia. Mimo surowych zakazów, Mary zaczyna poznawać ukryte zakątki posiadłości, by wkrótce trafić na fantastyczny i ogromny ogród. To tu, wraz z miejscowymi chłopcami Dickonem i Colinem oraz bezpańskim, uroczym psiskiem, dziewczynka odkryje moc wyobraźni, przyjaźni i odwagi.

Kino Dzielnicowe Oksywie – "Żegnajcie głupcy", Francja, 2020, 1 godz. 28 min, reż. Albert Dupontel

20 sierpnia, godz. 20:30 - Oksywie, ul. Jana Śmidowicza 49 (teren Przystani)

Kiedy 43-letnia Suze dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.

21 sierpnia 2021

"Powarkiwania Drogi Mlecznej" reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże

21 sierpnia, godz. 16:00 – Malarnia (Gdańsk)

"Powarkiwania Drogi Mlecznej" to swoiste political fiction, metakabaret społeczno-polityczny, którego główni bohaterowie wywodzą się z pierwszych stron gazet. Donald Trump, Kim Dzong Un czy Heidi Klum funkcjonują tu na tych samych ontologicznych zasadach - jako produkt autorskiej fantazji Bonna Parka. Z jednej strony jest to drapieżna satyra na światowy status quo, w wymiarze społecznym i politycznym, a z drugiej przejmująca diagnoza niemocy, za którą stoją największe tragedie współczesnego świata. (materiał Teatru Wybrzeże)

"Awantura w Chioggi" reż. Paweł Aigner, Teatr Wybrzeże

21 sierpnia, godz. 21:00 – Scena Letnia Pruszcz Gdański (Park Kulturowy Faktoria)

Nieprzemijający potencjał tekstu, dynamika akcji, jedna z najlepszych osiemnastowiecznych komedii! Zapraszamy do Chioggi, małego portowego miasteczka, na którego ulicach właśnie rozsiadły się kumoszki. Tkają koronki, czekają na mężów, kochanków i narzeczonych, intrygują i... plotkują. W efekcie rozpętują apokaliptyczną kłótnię. Arcykomedia mistrza Carlo Goldoniego kończy się rzecz jasna szczęśliwie. Ale zanim to nastąpi czeka nas pełna rozmachu tytułowa awantura! (materiał Teatru Wybrzeże)

22 sierpnia 2021

"Maska" reż. Ewa Ignaczak

22 sierpnia godz. 18:00 - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2, Ul. Leopolda Staffa 10

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu! Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja. Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty. Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje? Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom? (materiały organizatora)

„Czy Pan istnieje, Panie Johns?" reż. Ewa Ignaczak

22 sierpnia godz. 18:00 - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2, Ul. Leopolda Staffa 10

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy. Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku? Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku! (materiały organizatora)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
20 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia