Trójmiejska Polecajka Weekendowa

10-12 września 2021

Drugi weekend września przywita Trójmiasto premierą m.in. opery Beethovena "Fidelio". Oprócz tego nasze teatry zaproszą na dobrze już znane spektakle, w tym "Basię Oblesię" oraz "Mistrza i Małgorzatę".

"Fidelio" reż. Michael Sturm - Opera Bałtycka

10 września, godz. 19:00 

11 września, godz. 18:00

"Fidelio", choć jest jedyną operą Ludwiga van Beethovena, nie jest w jego kompozytorskim dorobku odosobnionym przykładem zaangażowania w walkę o równość społeczną. 2020 ogłoszono Rokiem Beethovena, ale Fidelia wystawimy także w 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec, jednego z wydarzeń, które rozstrzygnęły o politycznej osobowości współczesnej Europy. Reżyser spektaklu sięga po przykład rodzącej się dopiero "Solidarności" oraz innych ruchów, które już wówczas zapowiadały kształtowanie się nowego projektu Europy jako splotu państw wzajemnie zależnych od siebie i współpracujących w imię bardziej sprawiedliwego porządku społecznego. Ważnym wątkiem, poruszanym zarówno przez realizatorów, jak i samego Beethovena, jest kwestia miłości oraz poświęcenia dla drugiej osoby. Czy to dostatecznie stabilne podwaliny nowego ładu? Działalność artystyczna Opery Bałtyckiej skupia się na prezentowaniu dzieł, które na tle światowej kultury wyróżnia nie tylko przygotowanie muzyczne, ale i gra z ważnymi kontekstami społecznymi. Fidelio - historia oddanej żony, która z narażeniem własnego życia pragnie uratować ukochanego niesprawiedliwie wtrąconego do więzienia - zdecydowanie wpisuje się w nurt opery zaangażowanej. (materiały opery)

"Basia Oblesia" pomysł: Ewelina Gronowska - Teatr BOTO

11 września, godz. 19:00

Basia Oblesia to istota płci żeńskiej, zrodzona z miłości. Długo czekana. Zdrowa. Raczej. Na co dzień to zwyczajna, normalna dziewczyna. Taka sobie Ewela. Tyle, że czasem, coś jej się dzieje w głowę. Taki przeciąg się jej robi pomiędzy czaszką, no i nagle staje się kimś zupełnie innym... Znacie to..? Znacie..?!? Basia zamieszkuje bagniste tereny, gdzieś pomiędzy standupem a monodramem. Odżywia się atencją. Ładna i brzydka. Taka i siaka. Lubi pokazywać cycki, ale oczywiście nigdy tego nie robi, nigdy! Potrafi ugryźć, doprowadzona do ostateczności spuszcza Baśkę ze smyczy, bez kagańca. Jej pasją są frędzle oraz dramaty Mateusza Pakuły znanego i nagradzanego przecież Dramaturga. Sama, prawie co dzień, czaruje publiczność w Teatrze Dramatycznym w Kielcach, słuchając przy tym muzyki Marcina Pakuły. Lubi fotografię i sesje z Mateuszem Śliwą, zdobywcą Oskara. Ma przyjaciół. Jest w wieku mocno ponadgimnazjalnym, ale jeszcze lepi. Też Matka. Żyje w Polsce. (materiały teatru)

"Mistrz i Małgorzata" reż. Janusz Józefowicz - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej 

11 września, godz. 19:00

12 września, godz. 17:00

Już 11 września zapraszamy na polską megaprodukcję roku, musical "Mistrz i Małgorzata" według powieści - legendy Michaiła Bułhakowa. Pełne emocji widowisko w reżyserii Janusza Józefowicza, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie musicalu, twórcy kultowych musicali "Metro", "Polita", "Romeo i Julia". Poruszająca muzyka Janusza Stokłosy, zapierająca dech scenografia, najnowocześniejsze efekty specjalne i teksty piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, znanego satyryka, poety, konferansjera, sprawią że "Mistrz i Małgorzata", dzieło życia Michaiła Bułhakowa, światowy fenomen i perła kanonu literatury, będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem. (materiały teatru)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
10 września 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia