Trójmiejska Polecajka Weekendowa

16 - 18 lipca 2021

Wakacje w pełni, ale teatry nie biorą wolnego. Zamiast tego pracują bez ustanku przygotowując kolejne spektakle. W ten weekend widzowie po raz kolejny mają okazję do obejrzenia sztuk wystawianych na świeżym powietrzu, m.in. na plaży w Orłowie.

"Osiecka. Archipelagi" - reż. Jacek Bała - Teatr Miejski w Gdyni

16 lipca, godz. 20:00, Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie

17 lipca, godz. 20:00, Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie

18 lipca, godz. 20:00, Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie

Wakacyjny rejs Batorym ku lepszemu światu, a na pokładzie plejada barwnych postaci i gwiazda wieczoru. Spektakl muzyczny w oparciu o znakomite teksty najpopularniejszej polskiej tekściarki i poetki - Agnieszki Osieckiej. (materiały Teatru Miejskiego w Gdyni)

"Faust" - reż. Radosław Stępień - Teatr Wybrzeże

17 lipca, godz. 19:00, Scena Malarnia, Gdańsk

18 lipca, godz. 17:00, Scena Malarnia, Gdańsk

"Faust" Goethego od wieków uważany jest za arcydramat, dzieło kultury najwyższej, poruszające zagadnienia tak odległe od życia współczesnego człowieka, jak odległy może być tylko Bóg od swojego stworzenia. Patrząc jednak z ukosa, możemy dostrzec w "Fauście" problemy człowieka każdych czasów i dylematy, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed dwustu laty. Czym jest pakt z szatanem, kiedy Bóg dawno umarł, a społeczeństwo zawiodło na wszystkich polach? Jaką cenę można zapłacić za wyjście z depresyjnego letargu, w który wprowadziła nas długa bezczynność i jeszcze dłuższa beznadzieja? Czy powinienem być człowiekiem, jakim chcę być, czy raczej człowiekiem, jakim chce mi się być? "Faust" to człowiek taki, jak każdy z nas - zmęczony staraniami, które do niczego nie prowadzą i wypełnianiem wymogów społecznych, które nie pozwalają doznać satysfakcji z życia pełną piersią. A kto z nas oparłby się pokusie, by udzielono mu „części tej siły, co złego pragnąc zawsze dobre czyni"? (materiały Teatru Wybrzeże)

"Inteligenci" - reż. Radosław B. Maciąg - Teatr Wybrzeże

17 lipca, godz. 21:00, Scena Letnia, Pruszcz Gdański

Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy - Łukasz - burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy - Maks - lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw. "Inteligenci" nie są kolejną opowieścią z tezą i morałem. Sztuka Modzelewskiego to raczej apel - wołanie o niknący dialog, którego stopniowe wymieranie powoduje rozłam nie tylko między formacjami politycznymi i kulturowymi, ale przede wszystkim - pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi. (materiały Teatru Wybrzeże)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
16 lipca 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...