Trolle w ustach

"Coś na ząb" - reż. Michał Derlatka - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

"Karius i Baktus" to historia, napisana przez norweskiego pisarza Thorbjørna Egnera, opowiadająca o dwóch trollach żyjących w ustach chłopca, który nie należał do czyścioszków myjących zbyt często zęby, będąc jednocześnie wielkim miłośnikiem słodyczy.

Proste, dydaktyczne przesłanie powiastki połączone z atrakcyjną formą przekazu spowodowały, że "Karius i Baktus" stała się nie tylko ulubiona lekturą skandynawskich dzieci, ale także doczekała się wielu tłumaczeń, adaptacji teatralnych i filmowych.

Młody reżyser, z wrodzonym sobie zacięciem i temperamentem dydaktycznym, zrealizował tym razem przezabawną opowieść o dwóch wrednych osobnikach, które zadomowiły się w ustach chłopca o imieniu Jaś (w tej roli Sławomir Mozolewski). Karius (Radosław Biniek) i Baktus (Sylwester Kuper) to nikt inny, jak bakterie. Uwielbiają słodycze, a boją się tylko dentysty.

Jeleniogórskie przedstawienie, niezwykle barwne, posługujące się sugestywnymi środkami wyrazu scenicznego jest adresowane do widzów od trzech lat.

(-)
Materiał Teatru
3 czerwca 2016
Portrety
Michał Derlatka

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...