Trwa I Europejska Akademia Sztuki Wokalnej

I Europejska Akademia Sztuki Wokalnej

W dniach 1 - 8 września 2013 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu realizowana jest I Europejska Akademia Sztuki Wokalnej. Akademia jest otwarta dla śpiewaków wszystkich narodowości, absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, konserwatoriów muzycznych, średnich szkół muzycznych, solistów oper i teatrów oraz członków chórów zawodowych.

Celem Akademii jest propagowanie sztuki wokalnej, kultury polskiej w Europie i świecie oraz promocja województwa śląskiego i jego bogatego dziedzictwa kulturowego.

Honorowy patronat nad Akademią objęli: Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski - Zygmunt Łukaszczyk oraz prof. Jerzy Buzek - Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Akademia jest formą propozycji edukacyjnej na najwyższym poziomie, w dyscyplinie artystycznej - wokalistyce. Jest kierowana do śpiewaków młodego pokolenia i bazująca na wiedzy oraz doświadczeniu wybitnych sław świata sztuki operowej. W swych założeniach merytorycznych jest kompensacją zajęć artystycznych niezbędnych dla doskonałego przygotowania do zawodu śpiewaka operowego. W krótkim, bo zaledwie ośmiodniowym czasie Akademii, uczestnicy będą mogli przygotowywać się na lekcjach śpiewu solowego, tańca, przygotowania roli z orkiestrą, czy wykładach reżyserskich i teatralnych. Zajęcia w ramach I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej będą prowadzone przez znakomitych i posiadających ogromne doświadczenie twórców i pedagogów. Zajęcia z pracy z orkiestrą poprowadzi Tadeusz Serafin - dyrygent operowy, Dyrektor Opery Śląskiej; zajęcia dotyczące śpiewu oraz reżyserii poprowadzi Wiesław Ochman - światowej sławy śpiewak operowy oraz uznany reżyser. Zajęcia wokalne poprowadzi także Jan Ballarin - profesor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz światowej sławy mezzosopranistka - Stefania Toczyska. Zajęcia z tańca i ruchu scenicznego poprowadzi uznany tancerz i choreograf - Jarosław Świtała.

Kierownictwo Akademii składa się z trzech osób. Są to:

- Wiesław Ochman - Dyrektor Artystyczny I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej;

- Tadeusz Serafin - Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu;

- Izabela Migocz - Koordynator I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej.

Uroczysta inauguracja Akademii odbyła się w minioną niedzielę 1 września o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura. Tego wieczoru nasi goście zostali zaproszeni do wysłuchania mistrzowskiego recitalu ALEKSANDRA TELIGI. U boku światowej sławy solisty wystąpiła pianistka Halina Teliga oraz solistki: Justyna Dyla - sopran i Renata Dobosz - mezzosopran. W programie koncertu opartym na nurcie najpiękniejszej muzyki rosyjskiej, Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Musorgskiego, nie zabrakło również pióra włoskich twórców operowych, Rossiniego, Donizettiego i Verdiego.

(-)
Materiał Teatru
5 września 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...