Trwają próby do Wrońca

"Wroniec" - reż. Jan Peszek - Wrocławski Teatr Lalek

Trwają próby do spektaklu "Wroniec" w reżyserii Jana Peszka na podstawie znakomitej powieści Jacka Dukaja. Po "Opowieściach z ulicy Broca", "Kręćku i Planktonie" oraz "Sło" to już czwarte przedstawienie realizowane przez Jana Peszka na naszej scenie. Premiera planowana jest na marzec 2011.

„Wroniec” Jacka Dukaja został wyróżniony zarówno przez krytyków skupionych w kapitułach licznych nagród literackich, jak i czytelników w plebiscytach na książkę roku. Na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek bestsellerową powieść Dukaja adaptował uznany krakowski dramaturg Mateusz Pakuła.

W tajemniczej, onirycznej opowieści o Wrońcu współistnieją realizm i baśń, komiksowa prostota i wysublimowana groteska. Jej bohaterem jest sześcioletni Adaś, który mieszka wraz z mamą, tatą, siostrzyczką i babcią w dużym mieście nad rzeką. Pewnej zimy w telewizji, zamiast niedzielnej bajki, pojawiają  się brzydcy panowie, mówiący o nudnych sprawach. Od tamtego momentu wypadki toczą się błyskawicznie. Znikają tata, mama i siostrzyczka, znika babcia. Chłopiec wyrusza na poszukiwania bliskich przez szare miasto, w którym dzieją się rzeczy niezwykłe.

Stan wojenny obserwowany i przeżywany z perspektywy kilkulatka jest niezrozumiały. Adaś przekręca nazwy i oficjalne skróty, polityczną i społeczną abstrakcję próbuje twórczo wpisać w ramy rozpoznanej i oswojonej normalności. Po dziecięcemu usiłuje zinterpretować i wyjaśnić otaczający świat, zaludniony przez Milipantów, Członków i Bubeków na usługach przerażającego Wrońca, z którym walczą Panowie Oporni.

Oprac. GG
Materiały Teatru
17 lutego 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia