Trzy dni teatralnych wrażeń

Teatr Pinokio w Łodzi odlicza dni do spotkania z widzami w nowej siedzibie

Dwie prapremiery, wystawa, warsztaty i jazzujące spotkanie z zespołem Chłopcy kontra Basia – już w przyszły weekend Teatr Pinokio w Łodzi oficjalnie rozpocznie działalność w nowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 75/77. Wypełniony wydarzeniami weekend otwarcia zapowiada sezon, w którym nie zabraknie premierowych tytułów i spektakli, które zdążyły już podbić serca międzypokoleniowej publiczności.

Nowym domem Teatru Pinokio stał się zrewitalizowany zespół pofabryczny, łączący industrialny charakter z nowoczesną architekturą i mieszczący aż dwie sceny: dużą na 150 miejsc i małą dla 60 widzów, a także przestronne sale warsztatowe czy własne studio nagrań.

– Teatr długo czekał na tę przeprowadzkę, choć zespół zawsze z sentymentem będzie myślał o poprzedniej, wieloletniej siedzibie, gdzie budowała się jego historia – podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi. – Teraz zyskujemy nowe możliwości i komfort pracy. Chcemy, by ta przestrzeń była miejscem spotkań ze sztuką, twórczego fermentu i nowego myślenia o teatrze młodego widza. To tu możemy budować otwartą międzypokoleniową teatralną społeczność, skupioną wokół odważnych, bezkompromisowych spektakli – wyjaśnia Gabriel Gietzky i zachęca do odwiedzenia teatru w przyszły weekend, otwierający sezon teatralny 2023/2024.

Jak wygląda nowa siedziba i co kryje w swoich zakamarkach? O tym przekonają się ci, którzy zapiszą się na zakulisowe oprowadzanie zaplanowane na piątek, 29 września, w dwóch turach o g. 16.30 i 17.15. Z kolei o g. 18.00, odbędzie się koncert zespołu Chłopcy kontra Basia, który nie tylko zaprezentuje autorski materiał, ale też w charakterystycznym dla siebie stylu łączącym folk z jazzem na nowo zinterpretuje utwory ze spektakli Pinokia. Bilety w cenie 20 złotych są jeszcze dostępne w kasie teatru i online.

Program na sobotę (30 września) to spotkanie z nowymi tytułami, czyli dwie prapremiery. Na Małej Scenie, o g. 12.00 zagości wydarzenie sceniczne „Zamieniam się w słuch", adresowane do widzów od czwartego roku życia. Spektakl w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, inspirowany jest stworzoną przez prof. Monikę Wiśniewskią-Kin metodą nauki czytania „Skuteczne zdziwienie", wdrażaną pilotażowo w łódzkich przedszkolach. Wyzwalanie obrazu dźwiękowego oraz wizualnego głosek i liter w dziecięcej świadomości poprzez słowo, obraz oraz ruch rozbudzać ma wrażliwość i sprawność intelektualną małych widzów.

Natomiast o g. 16.00 po raz pierwszy zobaczyć będzie można „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego, czyli bazującą na trylogii Petera Wohllebena historię o życiu leśnej wspólnoty. Twórcom zależało na stworzeniu wielowątkowej opowieści o synergii i odpowiedzialności za wspólnotę. Czemu bez problemu rozpoznajemy logotypy znanych koncernów, a trudno nam odróżnić liść brzozy od liścia lipy? Czy umiemy słuchać, gdy mówi do nas las? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania i wyprawę przez las wraz z aktorami-przewodnikami, twórcy zapraszają widzów od siódmego roku życia.

Obu spektaklom, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy odbędą się pokazy premierowe, towarzyszyć będą działania edukacyjne: warsztaty kontekstowe oraz autorska gra przestrzenna, przybliżająca kluczowe pojęcia leśnej ekologii, rozgrywająca się w przestrzeniach nowej siedziby teatru. Liczba miejsc jest ograniczona, więc organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci udziału pod numerem telefonu 42 636 66 90. Pod tym samym numerem przyjmowane są zapisy na sobotnie oprowadzanie.

To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników teatru młodego widza. Repertuar pierwszego sezonu w nowej siedzibie wypełnią również tytuły, które zdążyły już podbić serca dziecięcej publiczności i opiekunów. Widzowie znów będą mogli prześledzić poruszającą, choć nieoczywistą historię o odwadze do bycia sobą dzięki spektaklowi „Mój cień jest różowy", poznać losy Pana Ryjówki i jego żony w spektaklu „Pani za Malutka" czy odkryć świat bez słów z projektem „Wojnokraka" zrealizowanym równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Powrócą również, „Dzieci z Bullerbyn", „Wielki Buzz Grow", „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Będą też kolejne premiery. Już 2 grudnia w repertuarze zagości „Księga dżungli", a do końca sezonu teatr przy Sienkiewicza zrealizuje jeszcze dwa nowe tytuły.

Joanna Karpińska
Teatr Pinokio w Łodzi
20 września 2023
Portrety
Gabriel Gietzky

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia