Trzy kobiety i on

„Sprawa. Dzieje się dziś" - reż. Martyna Majewska - Teatr Polski w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na popremierowe pokazy spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś" w reżyserii Martyny Majewskiej. Premiera odbyła się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa. Dzieje się dziś" jest projektem, który oddaje głos osobistej historii. W spektaklu występują: Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paulina Wosik, Małgorzata Witkowska (nagrodzona za rolę Antosi na Festiwalu Prapremier 2018) oraz Damian Kwiatkowski.

Dramat „Sprawa Moniki" Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi. Należy dodać, że Teatr Polski w Bydgoszczy nie po raz pierwszy wystawia „Sprawę Moniki", choć po raz pierwszy w budynku przy al. Mickiewicza. W 1946 roku w Bydgoszczy inscenizacji dramatu podjęła się Zofia Modrzewska.

Maria Morozowicz-Szczepkowska
Sprawa. Dzieje się dziś
adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik
reżyseria Martyna Majewska
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Anna Haudek
muzyka Ina West
wideo VJ Emiko
inspicjent Adam Pakieła
występują Dagmara Mrowiec - Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik oraz Damian Kwiatkowski

Terminy:
30 października godz. 19.00
31 października godz. 19.00 [studencka środa]
2 listopada godz. 19.00
3 listopada godz. 19.00
4 listopada godz. 16.00

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET). Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Paulina Wenderlich
Materiał Teatru
27 października 2018
Portrety
Martyna Majewska

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia