"Trzy razy Fredro" w gwiazdorskiej obsadzie na 60-lecie Teatru Telewizji

wieczór w Teatrze Telewizji

22 kwietnia o godz. 20.20 TVP1 pokaże trzy premiery teatralne „na żywo" jednoaktówek Aleksandra Fredry. Spektakl będzie transmitowany ze studiów TVP w Katowicach, Krakowie i Warszawie Na to wyjątkowe wydarzenie z okazji 60-lecia Teatru Telewizji i 220. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza wszechczasów zapraszają Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny.

„Trzy razy Fredro" to niezwykły wieczór w Teatrze Telewizji, który zaprezentuje widzom mniej znane utwory komediopisarza: „Świeczka zgasła" w reżyserii Jerzego Stuhra, „Zrzędność i przekora" w interpretacji Mikołaja Grabowskiego oraz „Nikt mnie nie zna" w reżyserii Jana Englerta.

Trzy premiery grane kolejno w trzech studiach Telewizji Polskiej: w Katowicach, Krakowie i Warszawie z udziałem publiczności, są przygotowywane specjalnie dla Teatru Telewizji z okazji 60-lecia i 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Widzowie obejrzą je „na żywo" 22 kwietnia o godz. 20.20 w TVP1.

– Odwołujemy się do najlepszych tradycji Teatru Telewizji. Spektakle przygotowują regionalne ośrodki telewizji z wybitnymi artystami, będzie to teatralna zabawa ze znakomitą polską literaturą – zapowiada wydarzenie Renata Czarnkowska-Listoś, dyrektor Agencji Filmowej i Teatru Telewizji TVP S.A.

Trzy fredrowskie komedie, skrzące się humorem, pełne komizmu i kunsztownego dialogu, dają możliwość reżyserskich i aktorskich popisów.

Fredrowskie święto rozpocznie spektakl „Świeczka zgasła" w reżyserii Jerzego Stuhra w studiu telewizyjnym w Katowicach. Ta jednoaktówka należy prawdopodobnie do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r. Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych, którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się jednak dokładnie w blasku jednej świeczki. Z początku nie są też sobą zainteresowani. Mężczyzna przypuszcza, że jego przypadkowa towarzyszka pewnie jest stara i nieatrakcyjna, kobieta zaś uważa go za gbura. Tymczasem wiele może się zdarzyć między kobietą i mężczyzną zanim świeczka zgaśnie.
W roli Pani – młoda, ale już doceniona aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach – Agnieszka Radzikowska, a w roli Pana – znakomity Maciej Stuhr.

Druga część wieczoru z Fredrą to jednoaktówka „Zrzędność i przekora" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego ze studia TVP w Krakowie. To komedia w jednym akcie wierszem – jedna z wczesnych prac literackich, zwiastująca wielki talent, lekkość i finezję wiersza, mistrzostwo w kreowaniu scenicznych charakterów. Osią konstrukcyjną fabuły jest konflikt miłosny. Młoda dziedziczka Zosia (Paulina Puślednik) pała silnym afektem do Lubomira (Krzysztof Wieszczek). Ten uczucie odwzajemnia, a w dodatku jest przystojny, dobrze ułożony i majętny. Niestety na straży cnoty i przyszłości Zofii stoi jej dwóch opiekunów. Ich charaktery pozostawiają wiele do życzenia. Pan Jan (Roman Gancarczyk) to bowiem zrzęda, wylewający z siebie porady, sentencje i ostrzeżenia. Pan Piotr (Krzysztof Globisz) zaś uwielbia mieć odmienne zdanie i sprzeciwiać się. A gdy spotka się zrzędność z przekorą, nic dobrego z tego wyniknąć nie może. Przekonują się o tym młodzi, kiedy poproszą o zgodę na ślub. Pan Jan i Pan Piotr, wietrzą w zamążpójściu wychowanki spisek i zagrożenie dla dotychczasowego życia, lecz Lubomir nie daje za wygraną. W roli Lokaja zobaczymy znakomitego aktora Jerzego Trelę.

Trzecią częścią wieczoru na żywo będzie „Komedia w 1 akcie wierszem" z 1825 r. pt. „Nikt mnie nie zna" w reżyserii Jana Englerta z plejadą wybitnych warszawskich aktorów, a wśród nich: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki, Ewa Konstancja Bułhak.
Zabawne perypetie bohaterów, odsłaniają związki tej sztuki z tradycją plebejską: Marek Zięba, obrotny kupiec i nieufny mąż, postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony. Jeżdżąc nieustannie w interesach często i długo przebywa poza domem. Napotkany w drodze Jan Rembosz, namawia Ziebę do przyjęcia jego nazwiska i munduru. Rozmowę przypadkiem podsłuchuje Czesław, szwagier Zięby. Ten z kolei nakłania swoją siostrę Klarę do podjęcia gry. Gdy przebrany za Rembosza Zięba powraca z podróży, wszyscy domownicy udają, że nie rozpoznają pana domu. Niestety Zięba nie wie jakie komiczne omyłki to przebranie mu przyniesie. I jak szybko zapragnie wyjaśnić całe qui pro quo.

„Trzy razy Fredro" to trzy premiery na żywo, trzech wybitnych reżyserów i trzy gwiazdorskie zespoły aktorskie. Teatr Telewizji zaprasza na niezwykłe spotkanie już 22 kwietnia o godz. 20.20 wTVP1.

*****

TWÓRCY, REALIZATORZY, PRODUCENCI

Produkcja: Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny

ŚWIECZKA ZGASŁA, TVP Katowice
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Realizacja TV: Leszek Ptaszyński, operator obrazu: Adam Sikora
Obsada: Agnieszka Radzikowska (Pani), Maciej Stuhr (Pan)
Czas: ok. 30'

ZRZĘDNOŚĆ I PRZEKORA, TVP Kraków
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Scenografia i kostiumy: Jacek Ukleja
Realizacja TV: Marek Bieńkowski
Obsada: Krzysztof Globisz (Pan Piotr Zrzęda), Roman Gancarczyk (Pan Jan Zrzęda), Paulina Puślednik (Zofia), Krzysztof Wieszczek (Lubomir), Jerzy Trela (Lokaj)
Czas: ok. 30'

NIKT MNIE NIE ZNA, Warszawa
Autor: Aleksander Fredro
Reżyseria: Jan Englert
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Realizacja TV: Krzysztof Buchowicz
Obsada: Piotr Adamczyk (Zięba), Beata Ścibakówna (Klara), Wojciech Malajkat (Czesław), Zbigniew Zamachowski (Major), Janusz Gajos (Łapka), Grzegorz Małecki (Kasper), Ewa Konstancja Bułhak (Marta)
Czas: ok. 35'

Donata Bieniecka
Mateiały organizatora
2 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia