Trzy spektakle na telewizyjnej scenie

TVP teatralnie

Teatralny tydzień w TVP rozpocznie się "Królem Edypem" Sofoklesa w reż. Laco Adamika. W poniedziałek rejestracja telewizyjna "Tanga" Mrożka z reż. Jerzego Jarockiego. A we wtorek "Scenariusz dla trzech aktorów" Schaeffera w reż. Mikołaja Grabowskiego.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek TVP odsłania kurtynę na telewizyjnej scenie. Teatralny tydzień rozpocznie się "Królem Edypem" Sofoklesa (niedziela TVP Kultura 17:45) - starożytnym kryminałem wszech czasów - w reżyserii Laco Adamika. Opowieść o człowieku złamanym przez los, o tragedii, która stała się udziałem Edypa i Jokasty - jego matki i żony - przedstawiono w nowoczesnych, monumentalnych dekoracjach. Za tę zrealizowaną 10 lat temu inscenizację z Janem Fryczem i Teresą Budzisz-Krzyżanowską w rolach głównych Adamik otrzymał wyróżnienie na festiwalu Prix Italia.

W poniedziałek rejestracja telewizyjna "Tanga" Mrożka (TVP1 20:20) - ostatnia praca wybitnego reżysera Jerzego Jarockiego (1929-2012). Przedstawienie miało premierę w Teatrze Narodowym w 2009 roku. Jarocki po raz drugi w karierze sięgnął po tę jedną z najsłynniejszych sztuk Mrożka - tylko z pozoru zabawną tragikomedię kpiącą z intelektualnej elity. W inscenizacji Na Wierzbowej reżyser przejmująco pokazał, jak dziś młode pokolenie zmaga się z brakiem wzorców i tabu. Telewizyjna wersja "Tanga" różni się od scenicznej specjalnym opracowaniem tekstu i zmienioną scenografią. Grają m.in.: Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Jan Frycz, Marcin Hycnar.

A we wtorek zarejestrowany dla Teatru TV w 1988 roku słynny "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera (TVP Kultura 20:25) - sztuka napisana dla Jana Peszka, Mikołaja i Andrzeja Grabowskich. Tekst dla nich o nich. Bohaterowie są artystami pracującymi nad kolejnym przedstawieniem. Każdy inaczej pojmuje sens sztuki, jednak próbują uzgodnić wspólne stanowisko

dp
Polska nr 98
8 grudnia 2012
Teatry
Teatr TV

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...