Trzy świnki i hip-hop

"Trzy świnki, czyli..." - reż. Stanislav Staško - Teatr Andersena w Lublinie

Premiera u Andersena. Na powitanie sezonu opowieść o przyjaciołach z blokowiska

Nowy sezon artystyczny 2009/2010 z wolna zaczyna się rozkręcać. Coraz więcej instytucji kulturalnych i artystycznych rozpoczyna działalność po wakacyjnej przerwie, a nawet mamy już pierwszą premierę. Najszybszy okazał się Teatr Andersena, który w sobotę pokaże po raz pierwszy spektakl "Trzy świnki, czyli Los Tres Vagabundos".

Historia o trzech świnkach należy do bajkowej klasyki, wręcz do kanonu gatunku, na którym wychowywały się pokolenia. Z niej między innymi uczyliśmy się, jak ważne w życiu są rozsądek i pracowitość, i jak groźne w skutkach mogą być lenistwo i niefrasobliwość.

Nie ulega wątpliwości, że przesłanie bajki - mimo upływu lat - zachowało aktualność. Inną kwestią jednak jest to, czy jej wersja kanoniczna pozostaje atrakcyjna dla widzów. Dla tych najmłodszych - zapewne tak; starsze dzieci wymagają innego przekazu. Adaptacja Dariusza Czajkowskiego, którą zobaczymy w Lublinie, dostosowana jest do wymagań współczesnego widza.

W tej wersji bajka o trzech świnkach jest opowieścią o trójce przyjaciół, hip-hopowców z jednego blokowiska, którzy próbują znaleźć własne miejsce poza domem rodzinnym, w środowisku niekoniecznie przyjaznym młodym ludziom. Inaczej zatem zostają w niej rozłożone akcenty - nieodzowny w tradycyjnej bajce morał jest w niej - owszem - obecny, ale istotniejsze odeń wydają się pytania o dojrzewanie, samodzielność i odpowiedzialność.

Do takiego odczytania tej historii dostosowana jest strona inscenizacyjna. Muzyka Sisy Michalidesovej i Petera Preložnika oraz choreografia Miroslavy Valentikovej utrzymane są w stylistyce hip-hopowej, a scenografia Erika Ivančika udanie nawiązuje do tego, co na co dzień możemy zobaczyć w miejskich blokowiskach. Cała inscenizacja zaś poprowadzona jest przez debiutującego w Polsce, młodego słowackiego reżysera Stanislava Staško w konwencji teatru improwizacji. Zatem widzowie, którzy zechcą wybrać się na więcej niż jedno przedstawienie, za każdym razem zobaczą je w nieco odmiennym kształcie, co może być bardzo ciekawym doświadczeniem.

W rolach głównych zobaczymy: Dominikę Mrozowską (Klara), Konrada Biela (Pat) oraz Mateusza Kalińskiego (Mat), a partnerować im będą Bożena Dragun, Wioletta Tomica, Bartosz Siwek i Bogusław Byrski.

Niedziela, "Trzy świnki, czyli...", Teatr im. H.Ch. Andersena, sob. g. 17, niedz. godz. 16.00.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
18 września 2009

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia