Trzydniowy maraton teatralny w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza.

Od soboty do poniedziałku kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś otwiera swoją scenę dla innych teatrów. Efektem jest zaproszenie na łącznie siedem spektakli, które zostaną wystawione w ciągu trzech dni.

Jak twierdzi dyrektor Teatru Kubuś Robert Drobniuch, otwarta dla teatrów amatorskich scena, to zapowiedź dłuższej współpracy placówki miejskiej z organizacjami społecznymi, które także zajmują się w Kielcach kulturą.

Sobota ma być w Kubusiu dniem maratonu "Teatr w teatrze", na który Teatr Zbożowy Fundacji Studio TM przygotował cztery przedstawienia: "Tymoteusz i Psiuńcio", "Legenda o Rycerzu Mszczuju", "Kopciuszek" i "Dawid Rubinowicz". Wszystkie można obejrzeć za darmo. "Pierwsze trzy sztuki są teatrem familijnym, kierowanym głównie do dzieci, ale również do dorosłych, którzy lubią z nimi spędzać czas. Maraton zaczynamy o godz. 13 od "Tymoteusza i Psiuńcia" Jana Wilkowskiego, spektaklu już należącego do klasyki dziecięcej dramaturgii, mówiącego o samotności i poszukiwaniu przyjaźni" - zapowiedziała reżyser przedstawienia i współzałożycielka Teatru Zbożowego Fundacji Studio TM Dorota Anyż.

W średniowiecznych i świętokrzyskich klimatach obraca się kolejne przedstawienie - "Legenda o Rycerzu Mszczuju". Z kolei do klasyki baśni odwołuje się z późniejszy "Kopciuszek" wg tekstu Jana Brzechwy, który kończy "dziecięce" przedstawienia Teatru Zbożowego.

Na godz. 17.00 zaplanowany jest spektakl dla starszej publiczność - "Dawid Rubinowicz" przygotowany przez Dorotę i Artura Anyżów w oparciu o teksty pamiętnika Dawida Rubinowicza, chłopca, który żył w bodzentyńskim getcie. Przedstawienie w tym roku otrzymało trzecią nagrodę na XXX Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi oraz wyróżnienie za odważne podejmowanie istotnych tematów XII Festiwalu Teatrów Marcinek - 2012 w Poznaniu.

W niedzielę, drugi dzień teatralnego maratonu, jako pierwszy widzów zaprasza Teatr Lalki i Aktora Kubuś, który o godz. 11 wystawi spektakl "Na Arce o ósmej". Fabuła oparta jest na przypowieści o potopie. Przedstawienie zrealizowane jest w planie żywym i lalkowym. Mogą je oglądać dzieci od lat 6. Popołudniu, także w niedzielę, niezależny teatr z Kielc - Gabinet Prób Generalnych zaprasza na spektakl "J&M". Inspirowana bajką o Jasiu i Małgosi opowieść dzieje się we współczesnych czasach. Przedstawienie będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 17.

Trzydniowy przegląd teatralny zamknie w poniedziałek spektakl "Poczta" Rabindranatha Tagore, wystawiony przez wychowankom Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Dobra Chata" w Kielcach. 18 lipca 1942 roku ten niezwykły spektakl przedstawiły dzieci z Domu Sierot założonego przez Janusza Korczaka. Trzy tygodnie później zginęły ze swoim wychowawca w Treblince.

(-)
(PAP)
26 listopada 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia