Trzynastka nie była pechowa

13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”

Rozdanie nagród to zawsze najprzyjemniejsza chwila każdego festiwalu o konkursowej formule. Werdykty nierzadko wzbudzają kontrowersje, ale to nieuniknione, bo nasze gusty i preferencje są tak różne, jak różni są ludzie. I całe szczęście, bo gdyby wszystkim podobało się to samo, na świecie byłoby nudno i straszno, zachwiałyby się wszelkie proporcje.

Ciekawi jesteśmy recenzji z prezentowanych na festiwalu spektakli i opinii o 13. edycji Katowice – Dzieciom. Na pewno nie była pechowa, a jak zostanie oceniona, czas pokaże.

Tymczasem jeszcze trochę informacji:
W festiwalu wzięło udział 8 zespołów polskich (6 przedstawień w konkursie) oraz 4 teatry zagraniczne – z Grecji, Holandii, Węgier i Włoch (3 w konkursie). Widowiska pozakonkursowe adresowane były do młodzieży i widzów dorosłych; w tym nurcie wystąpili również gospodarze z inscenizacją „Kordiana" Juliusza Słowackiego.

W ciągu 4 festiwalowych dni zagrano 13 spektakli na 5 scenach (Scena Ateneum, Galeria Ateneum, Teatr Śląski, Teatr Gry i Ludzie, Pałac Młodzieży) oraz wernisaż wystawy w ramach X Triennale Grafiki Polskiej. Ponadto w miejskich domach kultury odbyły się działania warsztatowe dla dzieci, poprowadzone przez zespoły z Grecji, Węgier i Włoch.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, TVP3Katowice, Dziennik Teatralny, e-teatr.pl i teatralny.pl.

Współorganizatorzy: Miasto Katowice, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego, Teatr Gry i Ludzie, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejskie Domy Kultury (Bogucice - Zawodzie, Koszutka, Ligota).

Jury profesjonalne:
● Marta Guśniowska – autorka sztuk teatralnych, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek, wielokrotna laureatka konkursów dramaturgicznych;
● Karol Suszczyński – teatrolog, recenzent, krytyk teatralny, pedagog na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie;
● András Veres – reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Szombathely, Węgry.

Podczas Festiwalu obradowało też jury dziecięce pod kierunkiem Marty Popławskiej, aktorki Teatru Ateneum.

Projekt plakatu: Alicja Kocurek
Projekt statuetki: Zygmunt Brachmański
Logo festiwalu: Zbigniew Mędrala

 

Renata Chudecka
Materiał organizatora
25 października 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...