Turandot dla głuchych

"Turandot" - reż: Paweł Passini - Teatr Centralny w Lublinie

Opera dla głuchych. Wyprawa do Kraju Środka. Reminiscencje z "Nagiego Lunchu" i "Turandota". A wszystko to z użyciem języka migowego. Niecodzienny spektakl odbędzie się w poniedziałek w Akademii Teatralnej.

Sprawcami są aktorzy dawnej Kompanii Doomsday - dziś znani pod nazwą Grupa Coincidentia: Paweł Chomczyk i Dagmara Sowa. Jakiś czas temu nawiązali współpracę z neTTheatre z Lublina, nauczyli się języka migowego i wspólnie przygotowali "Turandota". Niestety, znów z braku miejsca, w którym aktorzy mogliby wystawiać, nie mogliśmy zobaczyć w Białymstoku "Turandota" jako pierwsi. Najpierw był Lublin. Premiera białostocka odbędzie się dopiero dziś, dzięki życzliwości macierzystej uczelni twórców Grupy Coincidentia - Akademii Teatralnej (ul. Sienkiewicza 14). "Turandot" w ich wykonaniu to swobodna interpretacja ostatniej, niedokończonej opery Giaccomo Pucciniego - historia chińskiej księżniczki Turandot, zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Na przedśmiertnej arii bohaterki dramatu Puccini się zatrzymuje. Już nigdy nic więcej nie napisze. Ale twórcy spektaklu idą dalej - Puccini oto budzi się w Chinach, gdzie nie słychać jego muzyki, a językiem urzędowym jest język migowy...

Scenariusz i reżyseria spektaklu: Paweł Passini. Oprócz dwójki białostockich aktorów na scenie zobaczymy: Katarzynę Tadeusz, Igę Załęczna i Mariusza Laskowskiego.

Spektakl zaczyna się o godz. 19, bilety w cenie 15 zł do nabycia na godzinę przed spektaklem.

moż
Gazeta Wyborcza Białystok
9 listopada 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...