Turecki teatr cieni przyjedzie na urodziny

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

W tym roku Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Jubileuszowi będą towarzyszyły ciekawe wydarzenia, premiery i wystawa. Dyrekcja zaprasza także na spektakl dla dzieci pt. "Śmieciowy potwór", w nowoczesnej interpretacji tradycyjnego, tureckiego teatru cieni Karagóz będzie można zobaczyć tylko przez 4 dni: w sobotę i niedzielę, 17 i l8 stycznia - początek o godzinie 11, w poniedziałek, 19 stycznia, o godzinach 9 i 11, zaś 21 stycznia tylko o godzinie 9.

W najbliższą sobotę, 17 stycznia, polska premiera "Sklepów cynamonowych" [na zdjęciu], spektaklu dla dorosłych, którego premierowy pokaz odbył się w czasie niedawnego festiwalu w Stambule. Jego współtwórcą jest Cengiz Ózek z Turcji.

Spektakl "Śmieciowy potwór" to opowieść o rybie, która z determinacją próbowała oczyścić morze. Zjadła tak dużo wyrzuconych do wody śmieci, że w końcu zamieniła się w potwora... o dobrym sercu. Jak zareagowała na widok człowieka wrzucającego do morza plastikowa butelkę?

Kolejne premiery Kubusia to: "Misiaczek", "Dziadki i dziatki", "Biały klaun". Z okazji 60-lecia teatr zaprosi również do Muzeum Historii Kielc na unikatową wystawę lalek teatralnych.

Najlepszym prezentem dla jubilata byłaby przeprowadzka do nowej siedziby. Jest na to spora szansa - kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś złoży po ogłoszeniu przez Ministerstwo Kultury konkursów projekt przebudowy części Zamkowego Wzgórza przy ulicy Zamkowej, dokumentacja dla inwestycji jest już gotowa. Czy pieniądze otrzyma, dowiemy się pod koniec roku. Jeśli tak, za dwa lata teatr zaprosi widzów na ulicę Zamkową.

(-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...