Tuwimki w plenerze

"Letnie Tuwimki" - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Spektakl jest oparty na najbardziej znanych tekstach Juliana Tuwima. Zobaczymy "Zosię Samosię", "Dyzia marzyciela" "Tańcowały dwa Michały", "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci".

- Wybraliśmy te teksty dlatego, że chcieliśmy się pobawić z widzami w teatralną zabawę w skojarzenia - opowiada Konrad Dworakowski, dyrektor Pinokia. - Różne przedmioty, których w spektaklu używamy jako rekwizytów mają zupełnie inne znaczenia. Teksty dają się opowiedzieć historiami, które nie zawsze są w nich zawarte. My Tuwima nie poprawiamy, ale korzystamy z jego wierszy jako pretekstu do zabawy z widzem, nierzadko interaktywnej.

Przedstawienie z założenia jest plenerowe, choć jesienią trafi także na teatralna scenę. Latem grane jest w Parku Staromiejskim dla wszystkich dzieci, które spędzają wakacje w Łodzi.

Do tej pory Pinokio zagrał "Tuwimki" cztery razy i zamierza zagrać jeszcze przynajmniej trzy. Najbliższa okazja, aby spotkać się z wierszami Tuwima będzie w samo południe w niedzielę. Kolejne spektakle w kolejne niedziele o tej samej porze, czyli 9. i 16. sierpnia.

- Gramy niedaleko pomnika Mojżesza - precyzuje miejsce szef lalkowej sceny.

Spektakl trwa około godziny. Jest bardzo kolorowy, wysmakowany plastycznie i bardzo pogodny. Występują w nim Łukasz Bzura, Piotr Szejn, Ewa Wróblewska i Danuta Kołaczek, grająca wymiennie z Żanetą Małkowską.

- Gramy nie tylko w Łodzi Pokazaliśmy spektakl na przeglądzie teatralnym w Katowicach, właśnie wróciliśmy z Poznania. Reakcje publiczności są fenomenalne - dzieli się wrażeniami dyrektor Dworakowski.

Aby na nowo odkryć wiersze dla dzieci Tuwima i bawić się razem z aktorami Pinokia wystarczy wybrać się w niedzielę do parku.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
31 lipca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia