Tuż za naszą południową granicą

1. "Divadelní Festival nad Řekou " (Festiwal Teatralny nad Rzeką - Czeski Cieszyn: 23-27 sierpnia 2022 - Těšínské divadlo

Pod koniec sierpnia zapraszamy wszystkich miłośników teatru tuż za naszą południową granicę, a dokładnie do Czeskiego Cieszyna. W dniach 23-27 sierpnia odbędzie się tam drugi Festiwal Teatralny nad Rzeką organizowany przez Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie. Wydarzenie po raz kolejny ma miejsce w ponad stuletnim Parku Adama Sikory, położonym zaraz po drugiej stronie granicy nad Olzą.

Teatr Cieszyński powstał po drugiej wojnie światowej w 1945 roku po czeskiej stronie. Posiada trzy odrębne zespoły artystyczne: Scenę Czeską, Scenę Polską oraz Scenę Lalek Bajka.

Scena Polska jest jedynym w pełni zawodowym teatrem polskim działającym poza granicami kraju, finansowanym przez organy państwa, na terenie którego ma siedzibę, czyli Urząd Województwa Morawsko-Śląskiego. Inicjatorami założenia tej placówki byli działacze Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechosłowacji, artyści z Polski (A. Gąssowski, W. Woźnik, R. Feniuk) oraz ówczesny dyrektor teatru TC Josef Zajíc. Organizację zespołu artystycznego powierzono Władysławowi Niedobie – aktorowi, scenarzyście, reżyserowi i działaczowi społeczno-kulturalnemu na Zaolziu, znanemu szerzej pod pseudonimem Jura spod Grónia.

Scena Polska rozpoczęła swoją działalność 14 października 1951 roku premierą sztuki Aleksandra Maliszewskiego „Wczoraj i przedwczoraj" w reżyserii Władysława Delonga i scenografii Władysława Cejnara. Od początku swej działalności po dziś dzień Scena Polska jest ważnym ośrodkiem kultury polskiej na Zaolziu. W ciągu 70 sezonów na Scenie Polskiej wystawiono ponad 470 premier. Aktorzy regularnie występują także poza Czeskim Cieszynem, w tym poza granicami kraju – w Polsce, na Słowacji, Litwie, Ukrainie, w Austrii.

Festiwal Teatralny nad Rzeką nawiązuje do Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska, organizowanego przez Teatr Cieszyński od 2001 roku. Niestety ostatnia, jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska nie mogła się odbyć z powodu pandemii. Za to w 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Teatralnego nad Rzeką. Organizatorzy zdecydowali się wówczas na wersję plenerową z powodu niepewnej sytuacji pandemicznej. Tak zapoczątkowana została nowa tradycja Open Air festiwalu w Czeskim Cieszynie.

W tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego nad Rzeką mamy okazję zobaczyć dwa przedstawienia Sceny Polskiej: 23 sierpnia o 20:00 „Skrzypka na dachu" oraz 27 sierpnia o 20:00 „Balladynę".

Scena Czeska zaprezentuje się 24 sierpnia o 20:00 w przedstawieniu „Rychlé šípy" i 26 czerwca o 20:00 w przedstawieniu „Maryša". Scena Lalek Bajka wystawi 24 sierpnia o 17:00 „Brémští Muzikanti".

Przy okazji celebrowania Festiwalu Teatralnego nad Rzeką w Czeskim Cieszynie polecam spacer po polskiej stronie. Urokliwy Cieszyn na wiele do zaoferowania po obu stronach Olzy!

Festiwal Teatralny nad Rzeką - Czeski Cieszyn, Czechy - Park Adama Sikory - Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie

e-mail: rezervace@tdivadlo.cz info@tdivadlo.cz
strona WWW: tdivadlo.cz/festiwal-nad-rzeka
https://www.silesiakultura.pl/r/miasta/cieszyn/festiwal-teatralny-nad-rzeka

Anna Majewska
Dziennik Teatralny Katowice
30 lipca 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia