TVP Kultura wspomina Jerzego Nowaka

„Ja jestem Żyd z 'Wesela'" - reż. Tadeusz Malak - Stary Teatr w Krakowie

26 marca 2013 w Warszawie zmarł Jerzy Nowak - aktor filmowy i teatralny, przez wiele lat związany z krakowskim Starym Teatrem. W dniu jego pogrzebu TVP Kultura przypomina jedną z jego najsłynniejszych ról w monodramie „Ja jestem Żyd z 'Wesela'" w reżyserii Tadeusza Malaka.

Rolą Hirsza Singera w monodramie na podstawie prozy Romana Brandstaettera Jerzy Nowak wszedł do historii polskiego teatru, jako swoisty rekordzista. Spektakl grany był nieprzerwanie przez dwadzieścia lat, aktor wcielił się w rolę Singera ponad 600 razy.

„Patrząc na Nowaka miałem wrażenie, że oto wyłonił się skrawek zaginionej Atlantydy, o której powiadają, że była, a niektórzy znali nawet jej mieszkańców. Chodzi mi o typ aktorstwa, którego na polskich scenach niemal już nie uświadczysz, które jest właściwie reliktem dawnego teatru, a które w przelotnym jak epifania uobecnieniu okazuje się fascynujące". (...) - pisał o przedstawieniu Janusz Majcherek w numerze 6 pisma „Teatr" z 1995 r. – „Nowak gra. Wychodzi na scenę i przez pół godziny jest Herszem Singerem. Nikogo nie obchodzi, co robił przedtem i co będzie robił potem, nie ma w nim skrawka prywatności, którą mógłby przehandlować publiczności uwielbiającej ten towar. W pewnym sensie Nowaka w ogóle nie ma. I na tym polega paradoksalna miara jego aktorstwa".

Emisja 3 kwietnia, godz. 22.35, TVP Kultura

Agnieszka Rataj
TVP Kultura
3 kwietnia 2013
Portrety
Jerzy Nowak

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki