TVP2 żegna Sławomira Mrożka

Ostatnie pożegnanie

We wtorek 17 września telewizyjna Dwójka pożegna na swojej antenie zmarłego w Nicei wybitnego polskiego pisarza, Sławomira Mrożka.

Za pośrednictwem TVP2, która transmitować  będzie przebieg uroczystości pogrzebowej w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, widzowie Dwójki będą mieli okazję uczestniczyć w ostatniej drodze autora słynnego „Tanga”. Prochy pisarza złożone zostaną w podziemiach krakowskiej świątyni, w Panteonie Narodowym. To kolejne miejsce, po Grobach Królewskich na Wawelu oraz Krypcie Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce, w którym chowani są ludzie kultury, sztuki i nauki zasłużeni dla Polski.

Dwójka już od godz. 12.30 relacjonować będzie przebieg żałobnych uroczystości, w tym przejazd konduktu oraz uroczystą mszę żałobną o godz. 13.00, którą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a także moment złożenia prochów Sławomira Mrożka w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła.

Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie Mrożek był blisko związany właśnie z Krakowem. To tam ukończył gimnazjum im. Nowodworskiego, a następnie studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku pisał do „Dziennika Polskiego", tworzył też dla Krakowskiego Teatru Satyryków, kabaretu „Szpak" i legendarnej „Piwnicy pod Baranami". W 1990 r. twórca „Emigrantów” otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Z kolei w grudniu 2004 roku za książkę „Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 r. odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za „mistrzostwo słowa".

Sławomir Mrożek wyemigrował z Polski w 1963 r., aby zamieszkać we Włoszech. Później przeniósł się do Francji, ostatecznie osiadł jednak w Meksyku. Do Krakowa wrócił w 1996 r. z żoną Susaną. W czerwcu 2008 r. z uwagi na stan zdrowia dramaturg po raz kolejny postanowił wyjechać z Polski. Osiadł na stałe w Nicei.

(-)
Materiał Organizatora
16 września 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...