Twórcy

"Jesus Christ Superstar" - reż. Jakub Wocial - Teatr Rampa w Warszawie

Gwiazdy Sceny Muzycznej Teatru Rampa – wokalista Jakub Wocial oraz choreograf i tancerz Santiago Bello burzliwie oklaskiwani w inscenizacji największych przebojów Queen – „Rapsodii..." zapraszają teraz na wyreżyserowaną przez siebie inscenizację Jesus Christ Superstar" – jednego z najsłynniejszych musicali świata. Prezentujemy sylwetki tych twórców Jakuba Wociala, Santiago Bello oraz kierownika muzycznego Tomasza Filipczaka.

JAKUB WOCIAL - reżyser i wykonawca roli tytułowej w musicalu Jesus Christ Superstar w Teatrze Rampa

Jakub Wocial ma trzydzieści jeden lat i w swoim dorobku już ponad dwadzieścia znaczących ról i realizacji scenicznych, w tym kilka zagranicznych. Dostrzeżony został w 2005 roku jeszcze jako początkujący wykonawca przez Romana Polańskiego, u którego zagrał zarówno w polskiej, jak i niemieckiej premierze Tańca Wampirów (Herbert) i przy którym pozostał przez lata (Taniec Wampirów, Rebecca). Dziś piszą o nim, że „śpiewa bosko" i że jest jednym z największych odkryć i nadziei polskiej sceny muzycznej.

Kiedy w 2011 roku występował przypadkowo w obecności Dyrektora Teatru Rampa, już po jednym zaśpiewanym utworze otrzymał propozycję tworzenia tu sceny muzycznej. I propozycję tę – choć był wówczas związany z teatrem muzycznym w Stuttgarcie – bez wahania przyjął. Wychodziła ona bowiem naprzeciw jego marzeniom stworzenia w Polsce nowoczesnej sceny musicalowej. I do spełniania tego marzenia entuzjastycznie i konsekwentnie przystąpił. O udział w tworzonym przez niego cyklu przedstawień musicalowych Broadway Street the Show zaczęli aspirować wspaniali, choć często jeszcze nieodkryci, młodzi wykonawcy z całego kraju. Kilkakrotnie uświetniły go również nawet największe światowe gwiazdy musicalu, takie jak Pia Douves znana z pierwszej obsady Chicago na Broadwayu. Przyjeżdżali tutaj przede wszystkim ze zwykłej sympatii do Jakuba i zachwytu nad dziełem, które tworzy na swojej scenie...Tak zatem pod kierunkiem Jakuba Wociala rosła scena muzyczna. W następnych latach z wielkim sukcesem wystawiono na niej słynny musical RENT a następnie widowisko pt. Rapsodia z Demonem z rewelacyjnym wykonaniem 22 największych przebojów legendarnego zespołu Queen. Wocial kreuje w nim jedną z głównych ról, a przedstawienie przez ostatnie półtora roku zagrane zostało już 75 razy, zawsze przy pełnej sali i zawsze z owacją na stojąco. Podobnie przyjmowane były w 2016 roku wystawienia musicalu Jesus Christ Superstar, w którym Jakub wykonuje rolę tytułową. Zaplanowane na ten rok dwadzieścia dwa przedstawienia tego tytułu zostały wyprzedane już na kilka miesięcy wcześniej.

Obecnie Jakub Wocial jest w trakcie przygotowań do dwóch premier: musicalu Kobiety na skraju załamania nerwowego wg filmu Almodóvara w Teatrze Rampa (jako producent i reżyser) oraz musicalu Les Misérables w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie wcieli się w rolę Jeana Valjeana.

___

TOMASZ FILIPCZAK - kierownictwo muzyczne

Tomasz Filipczak (43) w musicalu Jesus Christ Superstar w Teatrze Rampa jest autorem aranżacji muzyki i liderem orkiestry. Po przedstawieniach w 2016 roku pisali o niej: „orkiestra Tomasza Filipczaka (jest) znakomicie brzmiąca i świetnie eksponująca drapieżność muzyki" przypisując jej dużą część sukcesu musicalu: „wspaniała muzyka wykonywana na żywo przez rewelacyjny zespół pod dyrekcją Tomasza Filipczaka zaskakuje i prawdziwie zachwyca", (Teatr dla Was, Świat Elit)

Faktycznie Tomasz Filipczak dał się już poznać w świecie muzycznym i teatralnym jako nieprzeciętny i wybitny twórca i w blasku tej opinii został w 2016 r. poproszony o współtworzenie nowej wersji znanego musicalu w Teatrze Rampa. Wcześniej też na tej scenie pod jego kierownictwem muzycznym wystawiono spektakle muzyczne Musicalove, The Best of Sir A.L.Webber oraz światowej sławy rock musical RENT. Wszystkie przyjęte zostały z dużym uznaniem.

Poza Teatrem Rampa T. Filipczak od kilku lat jest kierownikiem muzycznym programu TVP 1 pt. Jaka to melodia?. W 2016 roku objął też kierownictwo muzyczne nad polskim konkursem Piosenki Eurowizji JUNIOR, a w 2017 roku opracował aranżację orkiestrową muzyki Roberta Jansona do filmu Dwie Korony. Jako kierownik muzyczny zrealizował też wiele innych telewizyjnych produkcji. Jest autorem części muzyki show tanecznego Opentaniec, którego premiera odbyła się w 2003 roku Teatrze Muzycznym w Gdyni (gdzie aranżował także spektakle Footlose, Fame oraz Grease). Współpracował jako pianista, dyrygent oraz aranżer z teatrami w Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim, Chorzowie, Warszawie (Roma, Buffo, Teatr na Woli).
Więcej info na www.tomaszfilipczak.pl

___

SANTIAGO BELLO - współreżyser, autor choreografii

Zamiłowany tancerz, choreograf o niezwykłej wyobraźni. Stypendysta Centrum Choreograficznego na Teneryfie, dzięki któremu dołączył do Ballets de Tenerife. Uczył się od najlepszych mistrzów w Las Palmas de Gran Canaria. Absolwent baletu klasycznego w National Assocation of Teachers of Dancing oraz Konserwatorium Tańca Maria de Avila w Madrycie. Od 2012 roku mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako choreograf i tancerz w Teatrze Rampa (choreografie dla cyklu Broadway Street the Show, spektaklu MusicaLove, wieczoru The Best of Sir A.L.Webber, musicalu RENT, show Rapsodia z demonem). W 2016 roku wraz z Jakubem Wocialem wyreżyserował pierwszą warszawską inscenizację musicalu Jesus Christ Superstar, która odniosła spektakularny sukces zarówno wśród widzów jak i krytyki.

Jest również autorem choreografii do polskiego musicalu Prześliczna Wiolonczelistka z muzyką Andrzeja Zielińskiego (Centrum Kultury Katowice) oraz do wieczoru musicalowego Broadway Exclusive. Współpracuje z Filharmonią Podlaską w Białymstoku (Upiór w Operze, Zemsta Nietoperza) a także z operą Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich oraz Auditorio de Tenerife. Od 2016 roku tworzy choreografie dla programu Jaka to melodia? TVP1.

 

 

(-)
Materiał Teatru
23 marca 2017

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia