Twórcze wakacje z teatrem

Rozmowa z Jolantą Świstak

Proponujemy najnowsze, bardzo dobrze ocenione, bo nagradzane na festiwalach, tytuły. W ten weekend będzie to aktorskie czytanie sztuki "Sztuka bez babci" Beniamina Marii Bukowskiego, połączone z rozmową z dziećmi i rodzicami. Za tydzień dla dzieci od lat 8 aktorskie czytanie sztuki "A morze nie" Maliny Prześlugi, też połączone z rozmową. Pokazy filmów krótko-metrażowych dla dzieci "Małe Mrówkojady" to wybór najciekawszych filmów z festiwalu o takiej nazwie, są to filmy specjalnie dla dzieci.

Z Jolantą Świstak, z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", o Festiwalu Hurra! ART! w Kielcach i co nas jeszcze czeka, rozmawia Lidia Cichocka z Echa Dnia.

Lidia Cichocka: Teatralny festiwal w czasie wakacji, pomyślany jako zabawa dla całych rodzin, to dosyć ryzykowny pomysł, ale ponieważ tegoroczna edycja jest druga, chyba spodobał się w Kielcach?

Jolanta Świstak: - Rzeczywiście, kiedy w ubiegłym roku po raz pierwszy go organizowaliśmy, pełni byliśmy znaków zapytania. Czy ten wakacyjny termin jest dobry, czy uda się zainteresować teatrem więcej osób, czy pomysł na twórcze wakacje będzie miał zwolenników. Okazało się, że tak. W festiwalu wzięło udział około 1500 osób, a panie z kina Moskwa, które organizują poranki, twierdziły, że takiej frekwencji na filmach można nam pozazdrościć.

Na teatralnym festiwalu filmy?

- Tak, Hurra! Art! ma bardzo szeroką formułę, to spektakle, ale także projekcje filmów i przede wszystkim warsztaty, nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin. Dyrektor "Kubusia" Robert Drobniuch chciał zainteresować teatrem jak najszersze grono osób, bawić, ale także podpowiadać rodzicom i opiekunom, bo teatr może pomagać w wychowaniu. Jest to propozycja spędzania wolnego czasu na zajęciach kreatywnych.

Ubiegłoroczny sukces sprawił, że mamy drugą edycję festiwalu?

- Tak, pomysł spodobał się także ministrowi kultury i prezydentowi Kielc, obaj wsparli go, dzięki czemu bilety na spektakle są po 8 zł, a na większość wydarzeń jest wstęp wolny.

Festiwal odbywa się nietypowo w trzy wakacyjne weekendy.

- Tak, celowo wybraliśmy taki termin, by mogły w nim brać udział całe rodziny.

Pierwszy weekend już z a nami. jakie wrażenia?

- Bardzo dobre. Najwidoczniej informacja się rozeszła, bo było wiele osób.

To pomówmy o tym, co jeszcze przed nami.

- Propozycji jest bardzo wiele. Na przykład warsztaty prowadzone przez Michała Malinowskiego z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, który z animatorami w namiotach na Rynku w Kielcach będzie pomagał ilustrować bajki, budować scenę i lalki. Będą Bajkostwory - pufy o ciekawych kształtach i klocki MuBaBaO. Zabawa nimi jest fascynująca.Malinowski, podróżnik, który w licznych wojażach zbierał doświadczenia, poprowadzi też warsztaty dla tych, którzy chcą się nauczyć barwnie opowiadać. Takie zajęcia dla osób nieśmiałych mogą mieć znaczenie terapeutyczne, pomogą przełamać nieśmiałość. Zachęcam do udziału, proszę tylko zarezerwować miejsce, bo zajęcia są bezpłatne, ale ilość miejsc ograniczona.

A jakie nowości czekają nas w tym roku?

- Zapraszam w niedzielę 21 sierpnia na Rynek na koncert: dziecięce hity będą śpiewać trzy aktorki tworzące grupę Laura Palmer Cover Story. Ogromne zainteresowanie towarzyszy też spektaklowi "Spektrum", który jest popisem żonglerskich umiejętności. Spektakl będzie grany w Kieleckim Centrum Kultury, bilety się już kończą, ale jeśli będą chętni, damy drugie przedstawienie.

A ponieważ festiwal jest teatralny -jakie spektakle przed nami?

- Justyna Czarnota postarała się wybrać najciekawsze pozycje. Zobaczymy więc dwa spektakle teatru Atofri z Poznania, będą to sztuki dla najmłodszych widzów zakończone zabawą z dziećmi. Za tydzień zapraszamy na problemowy spektakl "Ojczyzna" oraz zabawne "Wakacje Mikołajka".

Są też spektakle czytane i pokazy filmowe...

- Proponujemy najnowsze, bardzo dobrze ocenione, bo nagradzane na festiwalach, tytuły. W ten weekend będzie to aktorskie czytanie sztuki "Sztuka bez babci" Beniamina Marii Bukowskiego, połączone z rozmową z dziećmi i rodzicami. Za tydzień dla dzieci od lat 8 aktorskie czytanie sztuki "A morze nie" Maliny Prześlugi, też połączone z rozmową. Pokazy filmów krótko-metrażowych dla dzieci "Małe Mrówkojady" to wybór najciekawszych filmów z festiwalu o takiej nazwie, są to filmy specjalnie dla dzieci.

Dziękuję za rozmowę.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
19 sierpnia 2016
Portrety
Jolanta Świstak

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...