Twórczość Raczaka tematem przewodnim

Kino Teatralne w Instytucie Grotowskiego

Po niemal dwumiesięcznej przerwie do programu Instytutu Grotowskiego filmami o Lechu Raczaku wraca cykl Kino Teatralne. Zaplanowano także spotkanie z reżyserem.

W lutym tematem przewodnim Kina Teatralnego będzie twórczość Lecha Raczaka - współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora festiwalu Malta. Raczak zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji - artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce. Stworzył także wyrazisty i z czasem naśladowany język teatralny oparty na ekspresyjnych i emocjonalnych działaniach aktorskich. Reżyser w swojej pracy kładł nacisk na bliski kontakt między widzami i aktorami, którzy posługiwali się metaforami i skrajnościami uczuć przy opisie aktualnych problemów społecznych.

Dziś (19 lutego) o godz. 18.00, w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego zostaną pokazane dokumenty - "Lecha Raczaka gry z czasem" Agnieszki Nawrockiej oraz fragmenty "Orbis Tertius". Pierwszy z nich pokazuje zawodowy życiorys twórcy jednego z najważniejszych zespołów teatralnych polskiego ruchu alternatywnego. Głównym założeniem filmu było podsumowanie dotychczasowej działalności artysty. Obraz jest próbą przybliżenia widzom jego myślenia o sztuce, historii i teraźniejszości. Drugi film prezentowany we wtorek pokazuje pracę międzynarodowego zespołu aktorskiego nad pierwszym spektaklem Lecha Raczaka po rozstaniu z Teatrem Ósmego Dnia.

Natomiast w środę (20 lutego) zostanie zaprezentowana rejestracja spektaklu "Plac Wolności" zarejestrowana w 2007 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przedstawieniu inspirowanym powieścią Antonia Tabucchiego "Piazza Italia", w postaci zręcznych metafor przewija się ponad sto lat historii. W wydarzenia dwóch wojen i powiązane z nimi wymordowanie Żydów, stalinizm, międzywojenne konflikty, zostają wplecione indywidualne historie. Opowieść kończy się w czasach obecnych - na placu, który nazwano "Placem Wolności".

Cykl poświęcony artyście zakończy spotkanie "Szaleństwo i metoda. Teatr Lecha Raczaka", podczas którego zaprezentowane zostaną trzy tomy jego "Pism teatralnych". Znajdziemy w nich m.in. autorskie scenariusze spektakli, postzapisy legendarnych przedstawień Teatru Ósmego Dnia oraz niepublikowane wcześniej teksty reżysera. W spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 21 lutego o godzinie 18.00, udział wezmą Lech Raczak, Juliusz Tyszka, Katarzyna Knychalska oraz Jarosław Fret.

Pokazy filmowe odbędą się we wtorek i środę (19 i 20 lutego) o godz. 18.00, zaś spotkanie z Lechem Raczakiem w czwartek (21 lutego) o 18.00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiał Instytutu
19 lutego 2013
Portrety
Lech Raczak

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...