Twórczość Stanisława Barańczaka w Nowym

"Mister Barańczak" - reż. Jerzy Satanowski - Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego Poznań

Premierę spektaklu "Mister Barańczak. Żeby w kwestii tej nocy była pełna jasność" pokaże w piątek Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem spektaklu z tekstami pochodzącego z Poznania poety i tłumacza Stanisława Barańczaka jest Jerzy Satanowski.

Na słowno-muzyczne przedstawienie składają się teksty z oryginalnej i translatorskiej twórczości Barańczaka. Wyboru tekstów dokonał Jerzy Satanowski, on jest również autorem opracowania muzycznego.

Jak podkreślił w środę na konferencji prasowej reżyser, spektakl ma dla niego szczególny charakter; Stanisław Barańczak był jego kolegą z uczelni, wykładowcą na uniwersytecie, później także znajomym i mentorem.

- Poezja Barańczaka zaczyna coraz bardziej zyskiwać. Gdy Barańczak tworzył poezję polityczną, zarzucano jej, że jest za bardzo doraźna. Teraz te wiersze czytane po latach okazują się dowcipne, kapitalnie zniosły próbę czasu - powiedział Jerzy Satanowski.

- Prezentujemy twórczość wszechstronnego poety, który jest również kabareciarzem, zarówno wtedy, gdy pisze oryginalnie, jak i wówczas, gdy tłumaczy. Chciałem połączyć w tym spektaklu obie twarze Barańczaka: wielkiego prześmiewcy i metafizycznego poety - dodał.

W spektaklu występują m.in. Mariusz Puchalski, Radosław Elis, Maria Rybarczyk i Anna Mierzwa.

Badacz literatury, poeta, krytyk i tłumacz Stanisław Barańczak urodził się w Poznaniu w 1946 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W czasie studiów był kierownikiem literackim Teatru Ósmego Dnia.

Debiutował jako poeta i krytyk w 1965 roku. Uznawany za czołowego przedstawiciela tzw. Nowej Fali. Za współtworzenie i działalność w KOR skazany na rok więzienia w zawieszeniu, usunięty z uczelni i objęty zakazem publikacji. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam wykładał na Harvard University w katedrze literatury polskiej.

W 2008 roku został przyznano mu tytuł honorowego obywatela Poznania.

(-)
(PAP)
24 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia