Twórczy ferment na kilku scenach

Najbliższe teatralne wydarzenia w Rzeszowie

Konkurs na dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nadal jeszcze jest w toku, lecz niezależnie od tego intensywnie odbywają się na jego scenie końcowe próby musicalu „Siostrunie" Dana Goginna, który reżyseruje Jan Szurmiej. Premiera 28 marca. Wystąpią lubiane i popularne aktorki: Joanna Baran, Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik, Beata Zarembianka, gościnnie Justyna Król i jedyny męski rodzynek, w tym jak się przewiduje smakowitym cieście, Grzegorz Pawłowski.

Teatr Maska zaproszono na 34. Warszawskie Spotkania Teatralne. 5 kwietnia zaprezentuje na nich „Historię Śnieżki" według Andersena, w reżyserii Olega Żiugżdy. Wkrótce potem wyjedzie do Turcji, gdzie w Izmirze i Ankarze zagra „Małą księżniczkę" i „Blee". 4 maja rozpocznie się w Rzeszowie Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” organizowany przez Maskę, który potrwa do 9 maja. Po „Maskaradzie” Maska zamierza pojechać na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Grodnie z „Małą syrenką" według Andersena. Po powrocie planuje na Scenie dla Dorosłych spektakl „Siostra siostrze", w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy.

Po cieszącej się nadal wielkim powodzeniem „Prawdzie" Floriana Zellera, kolejną pozycją Teatru Bo Tak była 15 marca  prapremiera monodramu „Kolega Mela Gibsona" specjalnie napisanego dla tego teatru przez Tomasza Jachimka i w reżyserii Pawła Szumca, ze znanym z wielu świetnych kreacji Markiem Kępińskim.

Teatr Nowy zaprasza na „Zapiski oficera Armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego, w reżyserii  Sławomira Gaudyna, z fenomenalnym wileńskim aktorem Edwardem Kiejzikiem. Młodszą publiczność na bajkę „Księżniczka na ziarnku grochu" według Andersena. A dorosłą na „Kalinę” – monodram na kanwie życia Kaliny Jędusik w interpretacji młodej aktorki Jagody Rall. Także na spektakl kameralny  „A ponad ziemią z kulami latały brylanty – rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyński”, zJagodą Rall i Przemysławem Tejkowskim, z muzyką i piosenkami Zygmunta Koniecznego oraz na „Ostatnie tango z Herbertem", monodram Przemysława Tejkowskiego.

Teatr Przedmieście zagości wkrótce na festiwalach w Ostrowie, Andrychowie i Rybniku. W maju w ramach projektu „Na teatralnym szlaku" poodwiedza małe miejscowości Podkarpacia, jak przykładowo Rakszawa i Giedlarowa. A rzeszowian zaprasza na nową wersję „Dybuka" Szymona An-skiego, w adaptacji i reżyserii Anety Adamskiej.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
17 marca 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki