Tylko dla dorosłych!

"Z docieków nad życiem płciowem" - reż.

Trudne początki pioniera polskiej seksuologi Stanisława Kurkiewicza, który swoimi niekonwencjonalnymi metodami walczył o lepsze Polaków pożycie. Za broń obrał pióro i stworzył SŁOWNIK PŁCIOWY, który miał stać się fundamentem nowej jakości w sferze komunikacji tyczącej życia seksualnego. Dlaczego tak się nie stało, zobaczcie sami.

Sztuka Pawła Aignera i Macieja Wojtyszki powstała z inspiracji dziełem dr Stanisława Teofila Kurkiewicza Z docieków (studiów) nad życiem płciowem. Autorzy wzięli na warsztat, wydany w 1905 roku, pierwszy polski poradnik seksuologiczny i napisali zabawną komedię o niełatwych początkach praktyki medycznej krakowskiego lekarza.

Kurkiewicz, lekarz- płciownik, słowotwórca i purysta językowy, wykpiony przez jednych, przez innych podziwiany, podjął się stworzenia nowego języka na opisanie całego bogactwa życia seksualnego. Trudne były początki pioniera polskiej seksuologii, który swoimi niekonwencjonalnymi metodami walczył o lepsze Polaków pożycie, wszak nie tylko szable w dłoń chwytamy w imię patriotycznych idei... Stanisław Kurkiewicz za broń obrał pióro i stworzył "Słownik Płciowy", który miał stać się fundamentem nowej jakości w sferze komunikacji tyczącej życia seksualnego.

Spektakl Pawła Aignera to dowcipny artystyczny komentarz do dorobku tego, który „nowe narodowe polskie słowa tworzy tak, by żyło się prościej i po Polsku zarazem".
Poprzez zabawę słowotwórczą widz ma szansę odkryć kulturowe korzenie różnych określeń, pozostających w powszechnym użyciu.
Reżyser, odnosząc się do źródeł języka medycznego i stworzonego na potrzeby rodzącej się na początku XX w. psychoterapii żargonu, prowadzi z widzem swoistą grę.

To spektakl pełen zabawnych kupletów z początku XX wieku, tańców, harców i płciowych intryg oraz dialogów jakich ucho nie słyszało i scen jakich oko nie widziało...

(-)
Materiał Teatru
17 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia