Tylko nie mów nikomu

„Gdzie ci mężczyźni?" - aut. Paula Głowacka - reż. Piotr B. Dąbrowski - Stowarzyszenie Rojber Kolektyw - Teatr Polski w Poznaniu

„Gdzie ci mężczyźni?" to wstrząsający spektakl, który porusza najintymniejsze i najmroczniejsze sfery ludzkiego doświadczenia. Sztuka, w prosty oraz pozbawiony moralizowania sposób, przedstawia historię nadużycia, przemocy i traumy, które zaciskając się niczym pętla, dławią oddech i gaszą wszelką nadzieję.

Spektakl, opowiada historię chłopca, który zostaje wciągnięty w wir zakazanej relacji z nauczycielką. Pawła poznajemy, gdy ma czternaście lat i nie wyróżnia się spośród kolegów z klasy; lubi grać w piłkę, powoli zaczyna się interesować dziewczynami, ma swoje pasje i nadzieje. Jego życie zmienia się jednak, gdy zaczyna się nim interesować nauczycielka matematyki. Początkowa przyjaźń, wciąga bowiem chłopca w wir toksycznej relacji i nadużyć. Zaś zaciskająca się pętla kłamstw i przemocy stopniowo dławi młodość oraz niewinność.

Pozornie prosta fabuła, w nader dosadny sposób, ukazuje spiralę przemocy i degenerujący wpływ traumy. Twórcy, z wrażliwością i delikatnością, przyglądają się mechanizmom nadużyć seksualnych oraz ich późniejszych konsekwencji dla ofiary. Z wnikliwością ukazują gasnącą niewinność, stroniąc przy tym od moralizowania, czy nabrzmiałej pedagogii. Spektakl tym samym, przedstawia zapis pewnej historii, nie ma w nim osądów czy prób nadania wydarzeniom sztucznego dramatyzmu czy spektakularności. Sama bowiem historia, tak prosta i okrutna w tej swojej prostocie, jest wystarczająco tragiczna, bo tak dotkliwie bliska prawdziwemu doświadczeniu. „Gdzie ci mężczyźni?" jest bowiem oparty na prawdziwych wydarzeniach...

Spektakl, podejmując problem wykorzystania seksualnego, porusza również kwestie przemilczania oraz niezrozumienia. Pełna wewnętrznych napięć rodzina - na którą składają się wycofany i uciekający ojciec, sfrustrowana matka oraz nieobecne rodzeństwo - w nader dosadny sposób obnaża brak rodzinnego ciepła czy bezpieczeństwa. Zaś niezrozumienie oraz oskarżenia ze strony innych, w niezwykle mocny sposób konfrontują widza z codzienną ignorancją i brakiem empatii w stosunku do ofiar przemocy.

Co za tym idzie, spektakl „Gdzie ci mężczyźni?" burzy bezpieczne mury codziennych przemilczeń i odwracania wzroku, zmuszając do bezkompromisowej konfrontacji z rzeczywistością ofiar nadużyć i przemocy seksualnej.

„Gdzie ci mężczyźni?" niewątpliwie stanowi jeden z najważniejszych i najmocniejszych spektakli poruszających problem przemocy seksualnej. Dojrzała oraz pełna zrozumienia kreacja postaci, sprawia, że bohaterowie wydają się bliscy i autentyczni - co sprawia, że sztuka tym mocniej rezonuje w umyśle i doświadczeniu widzów. Na szczególną uwagę zasługuje fenomenalny warsztat aktorski Piotra B. Dąbrowskiego, wcielającego się w (nader wymagającą) rolę czternastoletniego chłopca. Aktor wspaniale radzi sobie - z daleką od sztuczności - kreacją młodocianego bohatera, nadając mu autentyczności. Zaangażowaną grę aktorską dopełnia zaś pełne zrozumienia i wrażliwości wyczucie, które sprawia, że postać daleka jest od śmieszności czy fałszu. Co za tym idzie, główny bohater wydaje się szczery zarazem dla dorosłych widzów jak i młodzieży.

„Gdzie ci mężczyźni?" jest zatem jednym z najważniejszych i najmocniejszych spektakli Teatru Polskiego w Poznaniu. Jest to sztuka, która burzy mury i zdziera zasłonę milczenia.
__

Twórcy:
Autorka: Paula Głowacka
Reżyseria: Piotr B. Dąbrowski
Scenografia i kostiumy: Angelika Mierzwa
Produkcja: Rafał Piotr Michalczuk
Plakat: Joanna Michalczuk na podstawie pracy autorskiej Macieja Hoppe
Muzyka: Krystian Jałoszyński
Autorka zdjęć: Beata Węcławek BW Pictures

Aleksandra Sierka
Dziennik Teatralny Wielkopolska
8 kwietnia 2025

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia