Tylko w wakacje

Wakacyjna wystawa scenograficzna - "Lalka" - Teatr Ateneum w Katowicach

Od wielu lat Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotowuje wakacyjną wystawę scenograficzną. W tym roku zatytułowano ją najprościej – LALKI.

Od 20 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 będzie można przyjrzeć się z bliska plastyce wybranych przedstawień katowickiej sceny, zarówno z bieżącego repertuaru, jak i tych archiwalnych.

Zobaczymy np. jak wyglądają lalki żyworękie zaprojektowane przez Evę Farkašovą do spektaklu „Przypowieść o szczęściu", zaskakujące, odczłowieczające aktora kostiumy-robaki z „Kordiana" (scenografię Mirka Kaczmarka nagrodzono Złotą Maską), lalki stolikowe i muppety Anny Chadaj zastosowane w baśni „Amelka, Bóbr i Król na dachu", przypomnimy sobie klimat poetyckich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza, zrealizowanych we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską–Mazurek („Daleka podróż Andersena" i „Serce"). Szczególną uwagę warto zwrócić na lalki Teresy Targońskiej – rzadko dziś spotykane, ciężkie, drewniane marionetki sycylijskie (na drutach) – ze sztuki „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa". Będzie „Krawiec Niteczka" (scenografia: Eva Farkašova), „Śpiąca Królewna" (scenografia: Pavel Hubička) i mickiewiczowskie „Ballady" (scenografia: Janusz Pokrywka).

Polecamy tę ciekawie zaaranżowaną ekspozycję zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bo i sam teatr lalek jest przecież sztuką nie tylko dla najmłodszych!

Wystawa czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
21 lipca 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...