Uciec do Raju

"Pastorałka dla woła i osła" - reż - Karel Brožek - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Ostatnią w tym roku premierą, na którą 4 grudnia zaprasza Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" będzie sztuka Pawła Pawlika pt. "Pastorałka dla woła i osła" w reżyserii Karela Brožka, scenografii Urszuli Kubicz-Fik i z muzyką Violetty Rotter-Kozery

Anioł i Diabeł kłócą się przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem utrudzony pracą w polu Wół straszy Osła, że gospodarz zrobi z niego kiełbasę. W końcu zwierzęta postanawiają uciec do Raju.

Spotkany po drodze Diabeł sprytnie podbudowuje ich „ego” wmawiając, że są stworzone do rządzenia, a świat będzie naprawdę szczęśliwy dopiero wówczas, gdy bydlęta przejmą nad nim władzę; wtedy nastanie prawdziwy Raj. Na początek wysyła Woła i Osła do pałacu Heroda, a konkretnie do cesarskiej kuchni – to tam mają wziąć udział w spisku i przejąć rządy. Naiwne bydlęta nie domyślają się, co naprawdę zrobi z nimi herodowy kucharz.

Zwierzęta nie docierają jednak do pałacu; zmęczone drogą trafiają natomiast na szopę, w której zamierzają odpocząć. Odkrywając w niej zziębniętą Świętą Rodzinę, postanawiają ogrzać Maryję z Dzieciątkiem i Józefa. Chuchają z całych sił! Dołącza do nich Anioł, a i Diabeł wzrusza się na wspomnienie kołyszącej go w dzieciństwie matki.

Inscenizacja nawiązuje do miejskiego folkloru, naiwnego śląskiego malarstwa (estetyki twórców tzw. Grupy Janowskiej z katowickiego osiedla Nikiszowiec) i podwórkowych występów.

Dodajmy, że spektakl przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
30 listopada 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia