Uciec do Raju

"Pastorałka dla woła i osła" - reż - Karel Brožek - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Ostatnią w tym roku premierą, na którą 4 grudnia zaprasza Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" będzie sztuka Pawła Pawlika pt. "Pastorałka dla woła i osła" w reżyserii Karela Brožka, scenografii Urszuli Kubicz-Fik i z muzyką Violetty Rotter-Kozery

Anioł i Diabeł kłócą się przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem utrudzony pracą w polu Wół straszy Osła, że gospodarz zrobi z niego kiełbasę. W końcu zwierzęta postanawiają uciec do Raju.

Spotkany po drodze Diabeł sprytnie podbudowuje ich „ego” wmawiając, że są stworzone do rządzenia, a świat będzie naprawdę szczęśliwy dopiero wówczas, gdy bydlęta przejmą nad nim władzę; wtedy nastanie prawdziwy Raj. Na początek wysyła Woła i Osła do pałacu Heroda, a konkretnie do cesarskiej kuchni – to tam mają wziąć udział w spisku i przejąć rządy. Naiwne bydlęta nie domyślają się, co naprawdę zrobi z nimi herodowy kucharz.

Zwierzęta nie docierają jednak do pałacu; zmęczone drogą trafiają natomiast na szopę, w której zamierzają odpocząć. Odkrywając w niej zziębniętą Świętą Rodzinę, postanawiają ogrzać Maryję z Dzieciątkiem i Józefa. Chuchają z całych sił! Dołącza do nich Anioł, a i Diabeł wzrusza się na wspomnienie kołyszącej go w dzieciństwie matki.

Inscenizacja nawiązuje do miejskiego folkloru, naiwnego śląskiego malarstwa (estetyki twórców tzw. Grupy Janowskiej z katowickiego osiedla Nikiszowiec) i podwórkowych występów.

Dodajmy, że spektakl przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
30 listopada 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...