Ucieczka od prozy życia

"Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" - reż: Przemysław Wojcieszek -TR Warszawa

Po dłuższej przerwie do repertuaru TR Warszawa powraca autorski spektakl Przemysława Wojcieszka "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię".

To historia dwóch dziewczyn, Magdy i Sugar, które poznają się, pracując jako pomywaczki w smażalni kurczaków. Jedna pochodzi z małego miasteczka, druga – z metropolii. Najpierw połączy je przyjaźń, a potem miłość. Wykorzystywane przez bezwzględnego kapitalistę, walczące z homofobią otoczenia starają się ocalić kiełkujące uczucie. Ucieczki od prozy życia szukają w poezji. Wieczorami – po dniu ciężkiej pracy – biorą udział w poetyckich slamach. 

Wojcieszek podjął rzadko obecny na naszych scenach temat homoseksualizmu. Udało mu się też trafnie sportretować pokolenie młodych, zagubionych ludzi reprezentujących Polskę B. 

Nie mają perspektyw. Zarabiają 4,5 zł za godzinę, a w jednym miejscu pracują maksymalnie dwa tygodnie. Ich kontakt ze sztuką ogranicza się do oglądania DVD z kolorowych gazet, a za największą gwiazdę uznają... Joannę Brodzik. 

Recenzenci chwalili spektakl za mocne, zabawne dialogi. Krytykowali niedostatki dramaturgiczne i psychologiczną płytkość postaci. Atutem jest z pewnością dobre aktorstwo (Roma Gąsiorowska i Agnieszka Podsiadlik w rolach głównych), a dla fanów rocka – występ zespołu Pustki, który na żywo tworzy muzyczną oprawę przedstawienia.

Premiera „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” odbyła się w październiku 2005 roku. To był reżyserski debiut Przemysława Wojcieszka na warszawskich scenach. Rok później wystawił w Teatrze Polonia „Darkroom” Rujany Reger, a w TR Warszawa – sztukę Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. 

Po dwóch kolejnych latach powrócił na scenę Krystyny Jandy, by przygotować autorski spektakl „Miłość ci wszystko wybaczy”. 

Ostatnio Wojcieszek odpoczywał od teatru i poświęcił się drugiej pasji – kinu. Kończy pracę nad filmową wersją swojego spektaklu „Made in Poland” opowiadającego historię Bogusia – mieszkańca blokowiska buntującego się przeciwko światu.

Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, scen. i reż. Przemysław Wojcieszek, wyk. Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, bilety: 20 – 45 zł, rezerwacje: tel. 022 480 80 08, piątek (2.01) – niedziela (4.01), godz. 20, wtorek (6.01), godz. 20.00.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
2 stycznia 2009
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia