"Ukryte pragnienia" i "Amadeusz" w Kinie Letnim Opery

już w najbliższy weekend w urokliwym Amfiteatrze OiFP

Dwa arcydzieła światowej kinematografii będą prezentowane już w najbliższy weekend w urokliwym Amfiteatrze OiFP.

W piątkowy wieczór (19 lipca) "Ukryte pragnienia"- pokaz filmu Bernardo Bertolucciego. W sobotę (20 lipca) niezwykły obraz osnuty na kanwie życiorysu Wolfganga Amadeusza Mozarta widziany okiem geniusza Miloša Formana -"Amadeusz".

19 i 20 lipca Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki ponownie gorąco zaprasza do wyróżniającego się niepowtarzalną atmosferą Kina Letniego. W piątek widzowie zobaczą kolejny pokaz wyświetlany w ramach cyklu KINO DLA DOROSŁYCH "POD OSŁONĄ NIEBA". "Ukryte pragnienia" (reż. B. Bertolucci) to czwarty tytuł z tego repertuaru, a prezentowane dotychczas filmy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Pasjonaci gatunku obejrzeli m.in. "Opowieści niemoralne" (reż. W. Borowczyk), "Ostrożnie, pożądanie" (reż. A. Lee) oraz "Wstyd" (reż. S. McQueen). W tegorocznym repertuarze Kina Letniego nazwisko włoskiego reżysera Bernardo Bertolucciego pojawia się aż dwukrotnie, 2 sierpnia OiFP pokaże jego film "Marzyciele".

Dzieło Bernardo Bertolucciego "Ukryte pragnienia" to uczta dla oka i ucha. Film pełen malowniczych kadrów przedstawia idylliczny pejzaż środkowej Toskanii. Reżyser ilustruje piękno nie tylko obrazem, ale również świetną oprawą muzyczną. Oryginalną muzykę napisał Richard Hartley, a w poszukiwaniu wyważonej linii porozumienia miedzy sferą wizualną i dźwiękową, Bertolucci wykorzystał w filmie m.in. utwory Stevie Wondera, Portishead, Niny Simone czy Elisabeth Frasher. Leniwy rytm życia mieszkańców Toskanii oraz wszechobecna sielskość z pewnością przeniosą widzów do jednego z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Młodość, niewinność i zmysłowość, odtwórczyni głównej roli - Liv Tyler - uwiedzie każdego, kto zdecyduje się poznać dzieło Bertolucciego. W 1996 roku film otrzymał nominację do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Natomiast w sobotę (20 lipca) "Amadeusz" w reżyserii Miloša Formana, czyli doskonały obraz znakomitego reżysera o wybitnym kompozytorze. Film to swobodna wariacja na temat życia Mozarta, wyreżyserowana z lekkością i dużym wyczuciem dramatyzmu. Dzieło Formana jest ekranizacją sztuki Petera Shaffera. Aktorzy Tom Hulce, odtwórca roli Mozarta i Fahrid Murray Abraham, grający Antonio Salieri, byli mianowani do Oscara za role pierwszoplanowe. Ich postaci bez wątpienia będą fascynowały widza i pozostaną na długo w pamięci. Film zdobył 8 Oscarów i 4 Złote Globy. "Amadeusz" to pierwszy tytuł na liście letniego repertuaru OiFP wyreżyserowany przez Miloša Formana. Dodajmy, że miłośnicy sztuki czeskiego reżysera 23 sierpnia obejrzą w ramach Kina Letniego również kultowy musical "Hair".

Przed każdym filmem spotkanie z publicznością prowadzi znany dziennikarz, felietonista, filmowiec i artysta Wojciech Koronkiewicz, który wprowadza widzów w pasjonujący świat filmu.

Na uczestników Kina Letniego czekają niezwykłe konkursy i nagrody.

Dla wszystkich, którzy przybędą na seans musicalu "Hair" Miloša Formana (piątek, 23 sierpnia) w peruce OiFP-ECS oferuje bilety za połowę ceny.

W lipcu i sierpniu filmy wyświetlane są w piątki i soboty o godzinie 21:30.

REPERTUAR

LIPIEC

19.07 KINO DLA DOROSŁYCH | POD OSŁONĄ NIEBA Ukryte pragnienia reż. B. Bertolucci (1996)

20.07 Amadeusz reż. M. Forman (1984)

SIERPIEŃ

2.08 KINO DLA DOROSŁYCH | POD OSŁONĄ NIEBA Marzyciele reż. B. Bertolucci (2003)

9.08 Śmierć w Wenecji reż. L. Visconti (1971)

10.08 KINO DLA DOROSŁYCH | POD OSŁONĄ NIEBA Rozpustnik reż. L. Dunmore (2004)

23.08 Hair reż. M. Forman (1979)

24.08 TRZY MIESIĄCE OD PREMIERY "UPIORA" | Upiór w operze reż. J. Schumacher (2004)

POCZĄTEK PROJEKCJI

21:30

MIEJSCE

AMFITEATR OiFP-ECS (*wejście od ul. Kalinowskiego)

BILETY (*dostępne w kasie OiFP-ECS oraz w Amfiteatrze OiFP-ECS na godzinę przed seansem)

12 zł

FILMY EROTYCZNE Z CYKLU "POD OSŁONĄ NIEBA" PRZEZNACZONE SĄ JEDYNIE DLA OSÓB POWYŻEJ 18. ROKU ŻYCIA

W trakcie trwania pokazów czynna jest operowa kawiarnia letnia CAFÉ CINEMA

(-)
Materiał Opery
18 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia