Uleczyć go może tylko śmiech

"Miłość do trzech pomarańczy" - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska w Krakowie

25 kwietnia na scenie Opery, po raz pierwszy w Polsce, odbędzie się premiera "Miłości do trzech pomarańczy" Siergieja Prokofiewa.

Realizatorami spektaklu są wybitni i znani artyści: Michał Znaniecki (reżyseria i kostiumy), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Luigi Scoglio (scenografia), Katarzyna Aleksander-Kmieć (choreografia).

Następca tronu, syn Króla Treflowego cierpi na melancholię. Uleczyć go może tylko śmiech. Mimo dworskich intryg, walk o władzę i wpływy Książę uwalnia się od choroby i rusza w podróż, by odnaleźć miłość, zaklętą w pomarańczy. Prokofiew, opierając swoją operę na bajce Carla Gozziego pokazał świat magii i czarów z dużą dozą dystansu. Stworzył utwór wielowarstwowy, balansujący między surrealistyczną farsą, groteskowym humorem i parodią. Żywą akcję zespolił z misterną tkanką orkiestrową wykazując wyjątkową inwencję i własny, niepowtarzalny styl.

Michał Znaniecki umieszcza akcję w moskiewskim domu dla seniorów. Ponieważ psuje się telewizor, lekarze postanawiają zainscenizować bajkę "Miłość do trzech pomarańczy". Urokliwie absurdalna opowieść zmienia się w pełną metafor satyrę polityczną.

Premiera "Miłości do trzech pomarańczy" odbyła się w 1921 roku w Lyric Opera w Chicago. Utwór wraca regularnie na sceny, wystawiany przez wybitnych realizatorów m.in. Giorgio Strehlera w La Scali ( 1975, dyr. Claudio Abbado) czy Jurija Lubimowa w Monachium (1991).

W repertuarze polskich teatrów muzycznych pojawia się po raz pierwszy.

W obsadzie plejada znakomitych śpiewaków, m.in. Wojciech Gierlach i Wojciech Śmiłek, występujących dziś na czołowych scenach operowych Europy.

Premiera: 25 kwietnia 2014 r.
Kolejne spektakle: 26, 29, 30 kwietnia oraz 4 lipca 2014 r.
Bilety do nabycia w Kasie Opery w cenie 28-120 zł.

(-)
Materiał Opery
18 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia